Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 29 juni 2023
RING, 18K guld, 5 briljanter ca 0,25 ctv, ca W/VS, gravyr, stl 16 mm, 2 kulor lödda i skenan, vikt 3,5 g.
COLLIER, 18K guld, färgstenar bla. ametist, citrin, granat, akvamarin, peridot, längd 42 cm, vikt 10,2 g.
ENGELBERT, ett örhänge, 18K guld, Loveletter, bokstaven C, 9 briljantslipade diamanter ca 0,03 ctv, vikt 0,4 g, stift, Certifikat och originaletui.
ÖRHÄNGEN, 18K guld/vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,16 ctv, ca W/VS-SI, stift, vikt 2,3 g.
SCHALINS, enstensring, 18K guld/vitguld, briljantslipad diamant 0,13 ct, ca W/VVS, stl 16,5 mm, vikt 4,2 g.
PÄRLCOLLIER, odlade doserade pärlor ca 4-7,5 mm, längd 50 cm, lås i silver, knutet, tunnskaliga och något offround.
ENSTENSRING, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,35 ct, ca W(H)/VS, stl 17,5 mm, vikt 3 g.
ALLIANSRING, 18K guld, 13 briljantslipade diamanter ca 0,52 ctv, stl 16,75 mm, ca TW/VS, vikt 3,7 g, gravyr,
RING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca TW/SI, stl 16,5 mm, vikt 6,0 g, några diamanter med små nagg, gravyr, i behov av omrodinering.
Smycken Enstaka örhänge
ENSTENSÖRHÄNGE, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,18 ct, ca TW/SI, vikt 0,7 g, stift, inneslutning når ytan.
TRANCHERBESTICK, silver, Frankrike, omkring 1900, längd 26-30 cm, vikt 180,4 g, mindre bucklor.
CHRISTOFLE, bestickservis, 32 delar, nysilver, 12 matskedar, 12 matgafflar, 8 matknivar, etui,