Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 29 juni 2023
RING, sterlingsilver/förgylld, briljantslipad diamant ca 0,02 ct, ca W/SI, stl 14,75 mm, vikt 4,8 g, diamanten har ett större nagg på kronan.
RING, 18K guld, briljantslipade diamanter 0,27 ctv, ca W/VS-SI, stl 16,5 mm, vikt 2,8 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,52 ctv, ca Yellow/SI2, stift, vikt 1,2 g, diamanter med skada på kuletten.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, äldre briljantslipade diamanter 0,51 ctv, ca W-TCr/P, stift, vikt 1,2 g, diamanter med nagg på kuletten.
ENSTENSRING, 18K guld, bergkristall, stl 17 mm, 1975, Bengt Hallberg, vikt 6,3 g.
COLLIER, kulor av granater, doserat, lås i sterlingsilver, längd, 48 cm, vikt 40,7 g, i behov av omträdning.
RING, 18K vitguld, 3 carréslipade smaragder ca 0,50 ct, 24 briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv, stl 19,25 mm, vikt 6,3 g, smargad med nagg och skada.
COLLIER, kulor av akvamarin, doserat, magnetlås, längd 48 cm, vikt 51,2 g.