Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 29 juni 2023
LJUSSTAKAR, ett par, silver, på välvd fot, kanaliserade kolonner, GAB, Stockholm 1950, höjd 19 mm, fylld botten, totalvikt 774,9 g, någon mindre buckla.
LJUSSTAKAR, ett par, silver, oktagonal fot, manschetter, höjd 8 cm, fylld botten, totalvikt 364,1 g.
ENSTENSRING, 18K guld, briljantslipad diamant 0,37 ct enligt gravyr, ca TW/VS, Finland, stl 17,75 mm, vikt 2,4 g, nagg på kuletten.
BROSCH, 18K guld, silver, rosenslipade diamanter, pärla, antik, senare stämplar av Juvelfabriken Ab Stockholm 1954, mått 30 x 26 mm, vikt 6,8 g, diamanter med nagg.
Smycken Nål
NÅL, 18K guld, hästsko med rosenslipade diamanter, Gustaf Dahlgren & Co, Malmö 1902, längd 43 mm, vikt 2,3 g, omarbetad, blylödningar.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 18 briljantslipade diamanter ca 0,42 ctv, ca Light Yellow-Light Brown/SI-P, höjd 15 mm, vikt 3,5 g, huggies, enstaka diamanter har nagg och små skador.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 20 briljantslipade diamanter ca 0,33 ctv, ca TW-W/VVS-VS, vikt 3,4 g, huggies, en diamant har litet nagg på kronan.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 18 briljantslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca TW/SI-P, höjd 15 mm, vikt 3,2 g, huggies, enstaka diamanter har nagg på kuletten.
DIAMANTER, 2 st, briljantslipade 0,49 ctv, ca TW-W/VS-SI, 1 diamant har nagg på kuletten.
DIAMANT, briljantslipad 0,26 ct, ca TW/SI, inverterad natural vid rondisten, nagg på kuletten.