121 - 140 av 389
1...678...20 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 27 maj 2023

Klubbad för

CARMOSÉRING, 18K vitguld, cabochonslipad smaragd 3,28 ct enligt gravyr, 50 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca CR-CA/VS-SI, stl 16,5 mm, vikt 4,7 g.

9 000 kr

Utrop: 9 900 kr

CARMOSÉRING, 18K guld, rosa spinel ca 4,00 ct, ca 132 briljantslipade diamanter ca 0,85 ctv, stl 17 mm, vikt 5,9 g.

17 000 kr

Utrop: 19 000 kr

CARMOSÉRING, 18K vitguld, smaragdslipad smaragd, inneslutningar når ytan, nagg, 10 briljantslipade diamanter ca 1,50 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, stl18 mm, vikt 3,7 g,

10 000 kr

Utrop: 11 500 kr

RING, 18K vitguld, briljant 0,50 ct, River(D)/VS1, laserinskription på rondist GIA 5336565802, GIA diamond dossier 5336565802, 130 mindre briljanter ca 0,90 ctv, ca TW/VS, stl 15,75+ mm, vikt 4,3 g, gravyr.

15 000 kr

Utrop: 17 000 kr

ENSTENSRING, platina, briljantslipad diamant ca 0,60 ct, ca TCr(I)/SI1, stl 16,5 mm, vikt 3,1 g, nagg på kuletten.

13 000 kr

Utrop: 14 600 kr

PATRIK AF FORSELLES, enstensring, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,90 ct, W(H)/VS2 GIA dossier 2101780019, stl 17,25 mm, vikt 12,5 g, etui.

Utrop: 34 000 kr

CARMOSÉRING, 14K vitguld, vit opal, 16 briljantslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca W/VS, stl 17 mm, nagg på kuletter, vikt 5,6 g.

Utrop: 8 000 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 1,10 ct, H(W)/SI1, GIA report 17418229, stl 18 mm, Kaplans Safir 2010, vikt 7 g.

Utrop: 51 000 kr

ALLIANSRING, 18K vitguld, 9 briljantslipade diamanter 0,90 ctv, ca W/SI, stl 18 mm, Kaplans Safir 2011, vikt 6,2 g, en diamant med hålighet i bordet.

Utrop: 11 500 kr

RING, 18K guld, blå emalj, år 1793, stl ca 15 mm, vikt 6,4 g, öppningsbar, emaljskador.

8 900 kr

Utrop: 4 400 kr

ARMBAND, 14K vitguld, briljant- och åttkantslipade diamanter ca 0,90 ctv, ca TW-TCa/VS-SI, längd 18 cm, vikt 20,2 g.

13 000 kr

Utrop: 15 000 kr

Ädelstenar Övrigt

BLÅ ZIRKON, oval blandslipning, 7,98 ct, 9,64x8,36x9,36 mm.

Utrop: 3 400 kr

Smycken Herring

ORDENSRING, 18K guld, Frimurarna, emalj, stl 23 mm, Guldsmedjan i Jönköping, vikt 8,9 g, kort gravyr.

Utrop: 6 000 kr

HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, smaragd, briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, TCr-Cr/P, längd kedja 44 cm, vikt 1,6 g.

4 200 kr

Utrop: 4 200 kr

CARMOSÉRING, 18K vitguld, rubin ca 0,24 ct, briljanter ca 0,49 ctv, ca W-Cr/P, stl 18,5 mm, vikt 3,2 g, rubinen har mindre nagg och intern sprickbildning vid ytan, ett fåtal diamanter har nagg.

Utrop: 7 500 kr

RING, 18K vitguld, 7 briljantslipade diamanter ca 0,29 ctv, ca TW-W/P, stl 17,5 mm, vikt 3,1 g, någon enstaka diamant med mindre nagg.

Utrop: 5 100 kr

RING, 18K vitguld, 49 briljantslipade diamanter ca 0,57 ctv, ca TW-TCa/SI-P, stl 16,5 mm, vikt 3,0 g, ett fåtal diamanter har mindre nagg.

Utrop: 7 700 kr

LONGMIRE, manschettknappar, 18K guld, emalj, 20x15 mm, vikt 15,9 g, etui.

9 400 kr

Utrop: 9 500 kr

ÖRHÄNGEN, 14K vitguld, två vita opaler, 24 briljantslipade diamanter ca 0,72 ctv, ca W-TCr/VS, skruv, vikt 5,7 g.

5 000 kr

Utrop: 5 700 kr

RING, platina, 2 briljantslipade diamanter ca 1,60 ctv, ca TW/VS-SI, 14 briljantslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, stl 17 mm, skador, nagg, vikt 7,0 g.

Utrop: 41 000 kr