Avslutad | Klassiska – Lördag 27 maj 2023
CARMOSÉRING, 18K vitguld, cabochonslipad smaragd 3,28 ct enligt gravyr, 50 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca CR-CA/VS-SI, stl 16,5 mm, vikt 4,7 g.
CARMOSÉRING, 18K guld, rosa spinel ca 4,00 ct, ca 132 briljantslipade diamanter ca 0,85 ctv, stl 17 mm, vikt 5,9 g.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, smaragdslipad smaragd, inneslutningar når ytan, nagg, 10 briljantslipade diamanter ca 1,50 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, stl18 mm, vikt 3,7 g,
RING, 18K vitguld, briljant 0,50 ct, River(D)/VS1, laserinskription på rondist GIA 5336565802, GIA diamond dossier 5336565802, 130 mindre briljanter ca 0,90 ctv, ca TW/VS, stl 15,75+ mm, vikt 4,3 g, gravyr.
ENSTENSRING, platina, briljantslipad diamant ca 0,60 ct, ca TCr(I)/SI1, stl 16,5 mm, vikt 3,1 g, nagg på kuletten.
PATRIK AF FORSELLES, enstensring, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,90 ct, W(H)/VS2 GIA dossier 2101780019, stl 17,25 mm, vikt 12,5 g, etui.
CARMOSÉRING, 14K vitguld, vit opal, 16 briljantslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca W/VS, stl 17 mm, nagg på kuletter, vikt 5,6 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 1,10 ct, H(W)/SI1, GIA report 17418229, stl 18 mm, Kaplans Safir 2010, vikt 7 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 9 briljantslipade diamanter 0,90 ctv, ca W/SI, stl 18 mm, Kaplans Safir 2011, vikt 6,2 g, en diamant med hålighet i bordet.
RING, 18K guld, blå emalj, år 1793, stl ca 15 mm, vikt 6,4 g, öppningsbar, emaljskador.
ARMBAND, 14K vitguld, briljant- och åttkantslipade diamanter ca 0,90 ctv, ca TW-TCa/VS-SI, längd 18 cm, vikt 20,2 g.
Smycken Herring
ORDENSRING, 18K guld, Frimurarna, emalj, stl 23 mm, Guldsmedjan i Jönköping, vikt 8,9 g, kort gravyr.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, smaragd, briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, TCr-Cr/P, längd kedja 44 cm, vikt 1,6 g.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, rubin ca 0,24 ct, briljanter ca 0,49 ctv, ca W-Cr/P, stl 18,5 mm, vikt 3,2 g, rubinen har mindre nagg och intern sprickbildning vid ytan, ett fåtal diamanter har nagg.
RING, 18K vitguld, 7 briljantslipade diamanter ca 0,29 ctv, ca TW-W/P, stl 17,5 mm, vikt 3,1 g, någon enstaka diamant med mindre nagg.
RING, 18K vitguld, 49 briljantslipade diamanter ca 0,57 ctv, ca TW-TCa/SI-P, stl 16,5 mm, vikt 3,0 g, ett fåtal diamanter har mindre nagg.
ÖRHÄNGEN, 14K vitguld, två vita opaler, 24 briljantslipade diamanter ca 0,72 ctv, ca W-TCr/VS, skruv, vikt 5,7 g.