Avslutad | Klassiska – Lördag 27 maj 2023
ALLIANSRING, 18K roséguld, 15 briljantslipade diamanter ca 0,42 ctv, ca TW/VVS-VS, stl 17,25 mm, vikt 3,6 g.
PÄRLÖRHÄNGEN, 14K vitguld, 2 odlade South Seapärlor ca 13,8-41,2 mm, vikt 8,3 g, stift, snurrebussar i 18K vitguld.
RING, 18K vitguld, månsten,10 åttkantslipade diamanter ca 0,10 ctv, Gunnar Fahlström, Stockholm 1959, stl 16 mm, vikt 14 g.
RING, platina, smaragdslipad diamant ca 1,02 ct, ca W(H)/VS1, 2 baguetteslipade diamanter ca 0,10 ctv, stl 16,5 mm, vikt 3,6 g, diamanten med nagg vid rondisten, nedsliten fattning.
COLLIER, 14K guld, pansarlänk med panter, safirer, 111 briljantslipade diamanter ca 1,50 ctv, ca W/VSm längd 45,5 cm, vikt 75,8 g, enstaka diamanter med skador och nagg.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, obehandlad rubin ca 1,05 ct, 26 briljantslipade diamanter ca 0,42 ctv, ca W/VS, stl 17,5 mm, vikt 4,8 g.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, briljanterslipade diamanter 1,31 ctv enligt gravyr, ca TW-TCr/VS-SI, längd 17,5 mm, vikt 6,9 g.
RING, 18K guld, 4 navetteslipade rubiner ca 0,72 ctv, 1 litet nagg, 6 briljanter ca 0,18 ctv, ca W/SI-P, stl 18 mm, vikt 3,6 g, engelska stämplar.
RING, platina 900, 32 baguettslipade samt 19 briljantslipade diamanter ca 0,89 ctv, ca TW-W/VS-P, safir ca 1,72 ct, stl 16,5 mm, vikt 9,0 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 1,00 ct, ca W(H)/P1, stl 17 mm, vikt 9,2 g, diamanten har tjock rondist och inverterade naturaler vid rondisten.
HÄNGE MED KEDJA, platina 850/900, 20 st baguettslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca TW-W/VS-SI, safir, längd 40 cm, vikt 9,7 g.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, safir ca 0,58 ct, briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW/VS, Guld-Och Ädelstenar I Örebro 1990, stl 17,75 mm, vikt 3,8 g, safiren har slitna fasettkanter, enstaka diamanter har nagg på kuletten.
COLLIER, 18K guld, safir ca 0,78 ct, rubin ca 0,64 ct, 2 smaragder ca 0,24 ctv, 47 briljant- och baguetteslipade diamanter ca 1,03 ctv, ca TW/VS, längd 42 cm, vikt 10,1 g, enstaka diamanter med nagg.
COLLIER, 18K vitguld/roséguld, droppslipad diamant ca 1,00 ct, ca Ca(M)/SI2, bruna serien, 40 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW-TCa/VS-P, höjd 18 mm, längd 38,5/41 cm, vikt 3,3 g, några sidostenar har små nagg.
RING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-TCr/VS-P, stl 17 mm, vikt 4,1 g, enstaka diamanter har nagg.
ENSTENSRING, 18K vitguld, kuddslipad diamant 0,50 ct, TW(F)/VS1, GIA dossier 5286609012, storlek 15,25 mm, vikt 3,6 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, odlade golden southsea pärlor ca 12 mm, briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW-TCr/VS-P, höjd 31 mm, vikt 11,2 g, stift, några diamanter har nagg.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, gula behandlade briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, längd 16,5 cm, vikt 7,1 g.
RING, platina 900, 16 baguett samt 22 briljantslipade diamanter ca 0,51 ctv, ca TW-Cr/SI-P, safir ca 1,31 ct, stl 16,5 mm, vikt 7,3 g.