Avslutad | Klassiska – Lördag 27 maj 2023
COLLIER, 18K vitguld, 39 briljantslipade diamanter ca 2,03 ctv, doserade, ca TW-W/VS- SI, längd 38-40 cm, vikt 7,6 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld/vitguld, 48 briljantslipade diamanter ca 0,38 ctv, ca TW-W/VS stift, vikt 5,1 g.
RING, 14K vitguld, 2 äldre briljantslipade diamanter ca 1,65 ctv, ca TCa-LB/ VS-P, 6 åttkantslipade diamanter, stl ca 17,5 mm, vikt 5,7 g, storleksminskande skena.
Silver Fat
FRUKTFAT, ett par, silver, nyrokoko, mönster i rocaille samt blomdekor, Christian Hammer, Stockholm 1849-1860, höjd 23 cm, diameter 27 cm, totalvikt 1258,6 g.
SOPPTERRIN, silver, med soppslev, Finland 1974, höjd 16 cm, längd 29,5 cm, totalvikt 1290,7, soppslev med gravyr.
ROLAND LANTZ, klackring, 18K guld/vitguld, antikt kuddslipad diamant ca 1,35 ct, ca TW-W(G-H)/VS2, Stockholm 1972, stl 17,25 mm, vikt 11,6 g.
Smycken Nål
ROBERT AUGUST BRIESKORN, nål, orm, 18K guld, vit, blå och röd emalj, Stockholm 1845, längd 55 mm, vikt 2,0 g, etui, skada och emaljskador.
RING, 18K vitguld, rundfasetterad rubin ca 1,15 ct, briljantslipade diamanter ca 0,15 ctv, ca TW/VS, stl 18,5 mm, vikt 6,3 g, storleksändrad, rubin med liten skada på paviljongen och nagg.
ENSTENSRING, 18K vitguld, gammalslipad diamant ca 2,00 ct, ca TCa(L)/P1, Guldsmed Annika Bertilsdotter, Stockholm 2016, stl 17 mm, vikt 12,0 g, gravyr, diamanten har naturaler vid rondisten.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 11 briljantslipade diamanter ca 0,77 ctv, ca River-TW/SI-P, 38 briljantslipade diamanter ca 0,23 ctv, ca River-Cr/SI-P, stl 17 mm, vikt 8,0 g, gravyr, en liten diamant är skadad och enstaka har nagg.
ARMRING, 18K guld, odlade pärlor, Alton, Falköping 1976, diameter 58 mm, vikt 24,1 g.
RING, vitguld, odlad pärla, äldre briljantslipad diamant ca 0,60 ct, ca TW(F-G)VS2, stl 18,25 mm, vikt 2,8 g,
RING, 18K vitguld, ovalslipad safir, gammalslipade diamanter ca 0,18 ctv, ca TW/VS, stl 16,75 mm, vikt 2,7 g, diamanter med skador,
KEDJA, pansar, 14K guld, briljantsliapde diamanter, ca 0,50 ctv, ca TW/VS, blå safirer, längd 42 cm, vikt 28,1 g.
KEDJA, pansar, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 2,60 ctv, ca TW-W/VS-SI, längd ca 88 cm, vikt 79,5 g.
ARMBAND, 14K guld, 5 briljantslipade diamanter ca 0,75 ctv, ca TW-W/VS, längd 18,5 cm, vikt 14,8 g.