141 - 160 av 389
1...789...20 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 27 maj 2023

Klubbad för

COLLIER, 18K vitguld, 39 briljantslipade diamanter ca 2,03 ctv, doserade, ca TW-W/VS- SI, längd 38-40 cm, vikt 7,6 g.

23 000 kr

Utrop: 25 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld/vitguld, 48 briljantslipade diamanter ca 0,38 ctv, ca TW-W/VS stift, vikt 5,1 g.

7 600 kr

Utrop: 8 200 kr

RING, 14K vitguld, 2 äldre briljantslipade diamanter ca 1,65 ctv, ca TCa-LB/ VS-P, 6 åttkantslipade diamanter, stl ca 17,5 mm, vikt 5,7 g, storleksminskande skena.

Utrop: 15 000 kr

Silver Fat

FRUKTFAT, ett par, silver, nyrokoko, mönster i rocaille samt blomdekor, Christian Hammer, Stockholm 1849-1860, höjd 23 cm, diameter 27 cm, totalvikt 1258,6 g.

8 200 kr

Utrop: 8 800 kr

SOPPTERRIN, silver, med soppslev, Finland 1974, höjd 16 cm, längd 29,5 cm, totalvikt 1290,7, soppslev med gravyr.

Utrop: 8 800 kr

Utrop: 4 200 kr

ROLAND LANTZ, klackring, 18K guld/vitguld, antikt kuddslipad diamant ca 1,35 ct, ca TW-W(G-H)/VS2, Stockholm 1972, stl 17,25 mm, vikt 11,6 g.

Utrop: 50 000 kr

Smycken Nål

ROBERT AUGUST BRIESKORN, nål, orm, 18K guld, vit, blå och röd emalj, Stockholm 1845, längd 55 mm, vikt 2,0 g, etui, skada och emaljskador.

1 800 kr

Utrop: 2 000 kr

RING, 18K guld, korall, stl 17,25 mm, vikt 7,6 g.

Utrop: 4 400 kr

HÄNGE, 18K guld, korall, höjd 35 mm, vikt 5,5 g.

Utrop: 3 300 kr

RING, 18K vitguld, rundfasetterad rubin ca 1,15 ct, briljantslipade diamanter ca 0,15 ctv, ca TW/VS, stl 18,5 mm, vikt 6,3 g, storleksändrad, rubin med liten skada på paviljongen och nagg.

Utrop: 8 500 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, gammalslipad diamant ca 2,00 ct, ca TCa(L)/P1, Guldsmed Annika Bertilsdotter, Stockholm 2016, stl 17 mm, vikt 12,0 g, gravyr, diamanten har naturaler vid rondisten.

Utrop: 56 000 kr

ALLIANSRING, 18K vitguld, 11 briljantslipade diamanter ca 0,77 ctv, ca River-TW/SI-P, 38 briljantslipade diamanter ca 0,23 ctv, ca River-Cr/SI-P, stl 17 mm, vikt 8,0 g, gravyr, en liten diamant är skadad och enstaka har nagg.

8 100 kr

Utrop: 9 000 kr

ARMRING, 18K guld, odlade pärlor, Alton, Falköping 1976, diameter 58 mm, vikt 24,1 g.

10 200 kr

Utrop: 7 000 kr

RING, vitguld, odlad pärla, äldre briljantslipad diamant ca 0,60 ct, ca TW(F-G)VS2, stl 18,25 mm, vikt 2,8 g,

Utrop: 11 000 kr

RING, 18K vitguld, ovalslipad safir, gammalslipade diamanter ca 0,18 ctv, ca TW/VS, stl 16,75 mm, vikt 2,7 g, diamanter med skador,

Utrop: 3 300 kr

KEDJA, pansar, 14K guld, briljantsliapde diamanter, ca 0,50 ctv, ca TW/VS, blå safirer, längd 42 cm, vikt 28,1 g.

12 800 kr

Utrop: 14 000 kr

KEDJA, pansar, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 2,60 ctv, ca TW-W/VS-SI, längd ca 88 cm, vikt 79,5 g.

65 000 kr

Utrop: 48 000 kr

ARMBAND, 14K guld, 5 briljantslipade diamanter ca 0,75 ctv, ca TW-W/VS, längd 18,5 cm, vikt 14,8 g.

9 400 kr

Utrop: 9 000 kr

TENNISARMBAND, 18K vitguld, 31 briljantslipade diamanter ca 5,00 ctv, ca TW-CR/VS-P, längd 17,5 cm, vikt 30,6 g, några diamanter med skador och nagg.

40 000 kr

Utrop: 44 000 kr