Avslutad | Klassiska – Lördag 27 maj 2023
ROYAL COPENHAGEN, Margrethebägare, porslin, förgyllt sterlingsilver, Anton Michelsen, Köpenhamn, referens 3264, höjd 7 cm, diameter 8,3 cm, vikt 196,8 g.
RING, platina, kuddformad briljantslipad diamant 0,71 ct, TW(F)/SI1, GIA Diamond Dossier 2225666093, 22 briljantslipade diamanter ca 0,16 ctv, ca TW-W/SI-P, storlek 16,5+ mm, vikt 2,9 g, några mindre diamanter har ytdefekter och nagg.
MANSCHETTKNAPPAR, ett par, 18K guld, 8 briljantslipade diamanter ca 0,32 ctv, ca W/SI, mått 25 x 10 mm, vikt 19,8 g, etui.
RING, 18K vitguld, briljant ca 0,11 ct, mindre briljanter ca 0,10 ctv, stl 16,5 mm, vikt 3,1 g, ytlig inneslutning hos den större diamanten, en av de mindre diamanterna har nagg.
RING, 18K vitguld, ovalslipad grön safir ca 1,00 ct, 2 trapetslipade diamanter ca 0,08 ct, ca TW/SI, stl 16,25 mm, vikt 2,4 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,60 ct, ca TCa(K)/VS1, stl 17 mm, vikt 4,5 g, diamanten har litet nagg på kuletten.
BESTICKSERVIS, silver, 72 delar, modell Olga, 12 smörgåsgafflar, 12 smörgåsknivar, 12 bordsskedar, 12 bordsgafflar, 12 bordsknivar, 12 efterrättsskedar, GAB, Eskilstuna 1997-1998, totalvikt 3379 g, i lindor.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, smaragd ca 0,30 ct, briljanter ca 0,49 ctv, ca TW-TCr(G-I)/SI-P, stl 16,5 mm, vikt 2,6 g, smaragden har några mindre nagg och sprickbildning, ett fåtal diamanter har nagg.
RING, 18K guld, odlad pärla, 9 gammalslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 16,75 mm, vikt 4,2 g, delvis slitna klor.
ENSTENSRING, 18K guld, gammalslipad diamant ca 1,00 ct, ca River(E)/VS2, GIA laserinskription 3435192603 samt certifikat, stl 16,75 mm, vikt 2,7 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, briljantslipade diamanter 0,50 ctv, ca W/VS1, Coaster Diamonds, Holland, stift, vikt 3,4 g, certifikat, originaletui.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 1,10 ct, ca River(E)/VS2-SI1, Stockholm 1985, stl 17,75 mm, vikt 3,5 g, något sliten fattning, diamanten har tunn rondist och inneslutning som når ytan vid rondisten.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 6 prinsesslipade diamanter ca 1,08 ctv, ca TW-TCr/VS, stl 16,5 mm, vikt 5,3 g.
RING, 18K vitguld, 4 briljanter och 10 åttkantslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca W/VS, stl 15,25 mm, vikt 4,92 g, storleksändrad, flera kraftiga märken i skenan.
COLLIER, 18K vitguld, odlade grå pärlor ca 4,5 - 6,5, 14 briljantslipade diamanter ca 1,07 ctv, ca TW-W/VS-SI, längd 75 cm, 10,5 g,
RING, 18K vitguld, ovalslipad smaragd, briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca W/VS-SI, stl 16,75 mm, vikt 5,8 g.
TRESTENSRING, 18K vitguld, 3 prinsesslipade diamanter 0,90 ctv, ca TW/VS, Schalins, stl 16,25 mm, vikt 6,1 g, enstaka diamanter med nagg.
RING, 14K vitguld, 10 prinsesslipade diamanter 1,03 ctv, ca TW-Cr/P, stl 17,25 mm, vikt 4,3 g.