Avslutad | Klassiska – Lördag 27 maj 2023
RING, 18K vitguld, prinsess - , navette - och briljantslipade diamanter ca 1,02 ctv, ca TW-TCa/Ca-P, stl 16,5 mm, vikt 4,7 g.
RING, 18K vitguld, kuddslipad safir, 16 gammalslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca TW-Cr/VS, Stockholm 1973, stl 15,75 mm, vikt 9 g, safiren med nagg, några diamanter med nagg.
COLLIER, 18K guld, filigranarbete, citriner, pärlor, Stockholm 1912, längd 49 cm, vikt 5,8 g.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 1,81 ct, ca TW-W(G-H)/VS1, venezia kedja 38 cm, total vikt 6,25 g.
RING, 18K guld, 1 smaragd - , 10 baguette - och 16 briljantslipade diamanter ca 2,80 ctv, ca R-TW/VVS-SI, stl 16,5 mm, vikt 8,5 g, enstaka diamanter med skador och nagg.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, odlade pärlor ca 11 mm, 82 briljant - , 12 dropp . och 44 trapetslipade diamanter ca 5,50 ctv, ca TW-W/VVS-SI, höjd 58 mm, vikt 24,4 g, stift/clips, enstaka diamanter med skador och nagg.
RING, 18K guld, 28 carréslipade rubiner, 28 briljantslipade diamanter ca 0,84 ctv, ca TW/VS, stl 16,75 mm, vikt 15,7 g, enstaka diamanter med nagg, en rubin är skadad, några rubiner med slitage och nagg, slitna klor.
STRÖMDAHLS, hänge, 18K guld, ovalslipad safir ca 0,70 ct, briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, höjd 20 mm, vikt 2,0 g, safiren har små nagg.
RING, 18K vitguld, briljant 0,31 ct, TW/F)/VS2, laserinskription på rondisten GIA 6255885582, 10 briljanter ca 0,76 ctv, ca TW/VS-SI, 1 liten diamant har en skada nära rondisten, 1 dia nagg, stl 17,25 mm, vikt 3,2 g.
ÖRRINGAR, 14K guld, odlade grå sötvattenspärlor ca 2,4 till 4,3 mm, av Ted Muehling, N.Y., vikt 5,9 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,55 ct ca W/VS, 2 prinsesslipade diamanter ca 0,25 ctv, stl 17 mm, vikt 7,1 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,23 ct ca W/VS, 7 åttkantslipade diamanter ca 0,04 ctv, stl 15,25 mm, vikt 2,5 g.
BROSCH, 14K guld/silver, 2 gammalslipade diamanter ca 0,95 ctv, ca TCr-Cr(I-J)/VS, antik- och gammalslipade diamanter ca 0,75 ctv, antik, mått 34x13 mm, vikt 5,4 g, en diamant saknas, flera diamanter har skador och nagg.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, rubiner, briljantslipade diamanter ca 1,10 ctv, ca TW-Cr/VS-SI, stift, vikt 3,2 g.
RING, 18K vitguld, odlad pärla ca 9,25 mm, 29 åttkantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TCa/P, stl 20,25 mm, vikt 12,2 g, enstaka diamanter med skador och nagg.
RING, 14K guld, odlad pärla ca 6,4 mm, 12 gammalslipade diamanter ca 0,44 ctv, ca TW-Cr/VS-SI, stl 16,5 mm, vikt 15,0 g, några diamanter med nagg och skador.
RING, platina, briljantslipad diamant ca 1,20 ct, ca TCr(I)/SI2, gammal-, äldre briljant-, briljant- och åttkantslipade diamanter ca 1,20 ctv, ca TW-TCr/VS-P, Sverige, 1900-talets mitt, stl 16+ mm, vikt 13,5 g, mittstenen har litet nagg på kuletten, enstaka sidostenar har skador och nagg.
Visa varaSmycken Carmoséring
CARMOSÉRING, 14K vitguld, safir, briljantslipade och navettslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca W/VS-SI, stl 16,25 mm, vikt 9,8 g, skadade klor.
DIAMANT, droppslipad, 0,81 ct, River(E)/SI2, GIA dossier och laserinskription 218773529.