Avslutad | Klassiska – Lördag 27 maj 2023
ÖRHÄNGEN, 18K guld, bandagat, Sven Winblad, Uddevalla 1978, stängbara krokar, vikt 19,2 g.
RING, 18K vitguld, cabochonslipad smaragd, inneslutningar och sprickor når ytan, skada, 2 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-W/SI, stl 15,5 mm, Sverige 1963, vikt 4,6 g.
ARMBAND, halvstelt, 18K vitguld, 8 ovalslipade safirer, längd ca 16,5 cm, vikt 17,8 g, enstaka safirer med nagg.
CARMOSÉÖRHÄNGEN, 18K vitguld, rubiner ca 0,48 ctv, briljanter ca 0,34 ctv, ca TCr-Cr/P, stift, vikt 2,2 g, rubinerna har några mycket små nagg/öppna inneslutningar, en diamant har nagg.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, blå safir ca 0,24 ct, briljanter ca 0,49 ctv, ca W-TCr/SI-P, stl 17 mm, vikt 2,9 g.
COLLIER, 18K guld, 5 rader, rund ankarlänk, kulor av nefrit, längd 43-55 cm, vikt 72,2 g.
RING, 14K guld, 56 briljantslipade svarta ca 0,84 ctv, 7 briljantslipade diamanter ca 0,04 ctv, stl 20,5 mm, vikt 12,9 g, ett fåtal diamanter med små nagg.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 droppslipade smaragder ca 1,20 ctv, 48 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca W-Ca/P, höjd 30 mm, vikt 4,0 g, stift med stopp, smaragder med nagg.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briolettslipade akvamariner, 8 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca TCr/VS, höjd 39 mm, stift, vikt 10,3 g, etui.
RING, 18K guld, nefrit, 28 briljantslipade diamanter ca 0,42 ctv, ca TW/VS, stl 17 mm, vikt 17,1 g.
HÄNGE, 18K guld, smaragd, 2 mörkblå safirer, 7 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca Cr/SI, höjd 28 mm, vikt 7,8 g, smaragden har en skada samt nagg.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 4 blå safirer, 6 baguetteslipade diamanter, höjd 20 mm, stift, vikt 8,6 g, 1 diamant är trasig.
CARMOSÉÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 smaragder ca 0,48 ctv, 20 briljanter ca 0,34 ctv, stift, vikt 1,8 g, smaragderna har mindre nagg och sprickbildningar.
ENSTENSRING, 18K vitguld, gammalslipad diamant ca 0,80 ct, ca W/SI, stl 18+ mm, vikt 7,3 g, litet nagg.
RING, platina, smaragdslipad diamant 0,55 ct, River(E)/SI2, GIA Diamond Dossier 6223443824, 22 briljantslipade diamanter ca 0,15 ctv, ca TW-W/VS-P, storlek 16,75 mm, vikt 2,8 g, några mindre diamanter har nagg på kulett.
RING, 18K vitguld, smaragdslipad akvamarin ca 5,00 ct, åttkantslipade diamanter ca 0,12 ctv, Tenn & Silver, Göteborg 1957, stl 16,75 mm, vikt 6,5 g, gravyr, akvamarinen har repor och slitna fasettkanter.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 droppslipade gula safirer ca 2,00 ctv, 28 briljantslipade diamanter ca 0,48 ctv, ca W-TCa/P, höjd 45 mm, vikt 6,2 g, stift med stopp, safirer med nagg.