461 - 480 av 576
1...232425...29 Gå till

Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 20 april 2023

Klubbad för

BROSCH, silver, plique a jour, glasstenar, Jugend, ca 1910, 50x20 mm, vikt 3,7 g, en sten skadad.

900 kr

Utrop: 700 kr

COLLIER, silver, bergslagssten, Firma Bergslagssmycke O Nordström, Skinnskatteberg 1972, höjd på hänget 4,5 cm, diameter ca14 cm.

600 kr

Utrop: 700 kr

LÖFMAN, ljusstakar, ett par, silver, rund fot, höjd ca 9 cm, vikt ca 404,8 g, originaletui.

Utrop: 1 100 kr

RING, 18K vitguld, syntetisk safir, 1930-tal, stl 16,5 mm, vikt 2,2 g.

Utrop: 1 400 kr

ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 0,16 ctv, vikt 2,4 g, stift, diamanterna har små nagg på kuletten.

1 600 kr

Utrop: 1 700 kr

COLLIER, 18K guld, rosenslipad svart diamant, 14 briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca TW/VS, längd 47 cm, vikt 2,9 g.

Utrop: 8 400 kr

RING, 18K/9K guld, bemålat ben, emalj, glas,1700-tal, stl 17 mm, vikt 9,8 g, ben med spricka.

5 800 kr

Utrop: 6 600 kr

RING, 12K guld, glas, gömma, 1700-tal, stl 18,25 mm, vikt 8,0 g.

3 500 kr

Utrop: 4 000 kr

CARMOSÉRING, låghaltigt guld/silver, rosa safir, antikslipade diamanter, antik, 17/1800-tal, stl 17,5 mm, vikt 3,2 g,

Utrop: 3 400 kr

BROSCH, förgylld metall, mikromosaik, granater, glas med nagg, mått 52x49 mm, antik.

350 kr

Utrop: 350 kr

RING, 14K guld/silver, turkos, rosenslipade diamanter, stl 14+ mm, vikt 3,9 g, en diamant saknas, några diamanter med nagg, slitna fattningar.

Utrop: 2 300 kr

BROSCH, försilvrad mässing, paste, 50x45 mm, vikt 20,5 g. några stenar med nagg och skador.

200 kr

Utrop: 250 kr

Smycken Medaljong

MEDALJONG, förgylld mettall, emalj, går att fälla ut, antik, höjd 42 mm, vikt 8,9 g.

Utrop: 350 kr

ARMBAND, silver, G. Kaplan, Stockholm 1962, längd 18,5 cm, bredd 2,9 cm, vikt 37,3 g.

550 kr

Utrop: 350 kr

COLLIER, sterlingsilver, delvis stelt, innermått ca 39 cm, höjd på mitthänget 3,2 cm, vikt 23,7 g.

Utrop: 350 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljanter ca 0,18 ctv, stift, vikt 1,0 g.

Utrop: 2 000 kr

HELALLIANSRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca W-TCa/VS-P, stl 16,75 mm, vikt 2,6 g, slitage.

1 900 kr

Utrop: 2 000 kr

PÄRLRING, platina, odlad pärla ca 7,3 mm, rosenslipade diamanter, onyx, stl 16,5 mm, vikt 3,6 g, pärlan med små ytdefekter.

Utrop: 2 800 kr

RING, 14K guld, gammalslipad diamant ca 0,40 ct, ca TCr/P, 2 odlade pärlor, stl 18,25 mm, vikt 1,9 g, diamanten har en sprickbildning på kronan samt nagg på rondisten, etui.

Utrop: 3 300 kr

BENGT WETTERSJÖ, hänge, sterlingsilver, guld, höjd 3,5 cm, vikt 13,5 g.

Utrop: 450 kr