Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 20 april 2023
BROSCH, silver, plique a jour, glasstenar, Jugend, ca 1910, 50x20 mm, vikt 3,7 g, en sten skadad.
COLLIER, silver, bergslagssten, Firma Bergslagssmycke O Nordström, Skinnskatteberg 1972, höjd på hänget 4,5 cm, diameter ca14 cm.
LÖFMAN, ljusstakar, ett par, silver, rund fot, höjd ca 9 cm, vikt ca 404,8 g, originaletui.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 0,16 ctv, vikt 2,4 g, stift, diamanterna har små nagg på kuletten.
COLLIER, 18K guld, rosenslipad svart diamant, 14 briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca TW/VS, längd 47 cm, vikt 2,9 g.
RING, 18K/9K guld, bemålat ben, emalj, glas,1700-tal, stl 17 mm, vikt 9,8 g, ben med spricka.
CARMOSÉRING, låghaltigt guld/silver, rosa safir, antikslipade diamanter, antik, 17/1800-tal, stl 17,5 mm, vikt 3,2 g,
RING, 14K guld/silver, turkos, rosenslipade diamanter, stl 14+ mm, vikt 3,9 g, en diamant saknas, några diamanter med nagg, slitna fattningar.
BROSCH, försilvrad mässing, paste, 50x45 mm, vikt 20,5 g. några stenar med nagg och skador.
Smycken Medaljong
MEDALJONG, förgylld mettall, emalj, går att fälla ut, antik, höjd 42 mm, vikt 8,9 g.
ARMBAND, silver, G. Kaplan, Stockholm 1962, längd 18,5 cm, bredd 2,9 cm, vikt 37,3 g.
COLLIER, sterlingsilver, delvis stelt, innermått ca 39 cm, höjd på mitthänget 3,2 cm, vikt 23,7 g.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca W-TCa/VS-P, stl 16,75 mm, vikt 2,6 g, slitage.
PÄRLRING, platina, odlad pärla ca 7,3 mm, rosenslipade diamanter, onyx, stl 16,5 mm, vikt 3,6 g, pärlan med små ytdefekter.
RING, 14K guld, gammalslipad diamant ca 0,40 ct, ca TCr/P, 2 odlade pärlor, stl 18,25 mm, vikt 1,9 g, diamanten har en sprickbildning på kronan samt nagg på rondisten, etui.