Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 20 april 2023
HÄNGE, 18K guld, opaldublett, 16 briljantslipade diamanter ca 0,12 ctv, Hans Rosin, vikt 1,7 g.
RING, 18K guld, 9 rosenslipade diamanter, fattade i silver, svenska importstämplar, stl 17 mm, vikt 2,7 g.
ENGELBERT, enstensring, 18K guld/vitguld, briljantslipad diamant 0,12 ct enligt gravyr, ca TW/VS, Stockholm 2003, stl 16,75 mm, vikt 4,9 g, originaletui.
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K guld, odlade sötvattenspärlor 7,1 mm, 2 briljantslipade diamanter ca 0,06 ctv ca W/SI, vikt 1,9 g, krok.
ÖRHÄNGEN, smyckesägg, silver, blå emalj, Ryska stämplar, mått 18x13 mm, vikt 10,3 g, krokar, emaljskador.
HÄNGE, smyckesägg, öppningsbar, sterlingsilver, förgylld insida, ljusblå emalj, vita och orangea stenar, Ryska stämplar, mått 23,5x19 mm, vikt 13,2 g, små emaljskador.
ISAAC COHAN, collier, silver, bergkristall, Stockholm 1967, mått 13,5x11 cm, vikt 46,4 g.
ISAAC COHAN, ring, silver, bergkristall, Stockholm 1968, stl 17,25 mm, vikt 7,8 g, bergkristallen har nagg och slitna fasettkanter.
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor, barocka, ca 12-13 mm, lås i 18K vitguld, mabépärla, längd 45 cm, vikt 91,5 g.
MATGAFFLAR, silver, 11 st, modell Tele, Brødrene Mylius, Norge, längd 17,5 cm, totalvikt 391,3 g, linda.
GAFFLAR, silver, 10 st, modell Tele, Brødrene Mylius, Norge, längd 16 cm, totalvikt 245,8 g.
SKEDAR, 9 st, silver, modell Tele, Brødrene Mylius, Norge, längd 15,9 cm, totalvikt 220,1 g, linda.
MOCCASKEDAR, silver, 7 st, modell Tele, Brødrene Mylius, längd 9,6 cm, totalvikt 45,6 g, ask.
SERVERINGSBESTICK, silver, 6 delar, modell Tele, Brødrene Mylius, tranchergaffel, potatissked, såsslev, marmeladsked, 2 små plockgafflar, totalvikt 194,1 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, odlade pärlor, höjd 36 mm, vikt 4,4 g, stift, en snurrebuss saknas.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 fasettslipade morganiter ca 1,45 ctv, 26 åttkantslipade diamanter 0,15 ctv, stift, vikt 1,8 g, diamanter med små nagg.