Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 20 april 2023
STRÖMDAHLS, hänge/kedja, sterlingsilver, bärnsten, längd 59 cm, vikt 26,8 g.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, 32 briljantslipade diamanter ca 0,57 ctv, ca TW-W/VVS-VS, stl 17 mm, vikt 4,1 g.
ENSTENSCOLLIER, 18K roséguld, briljantslipad diamant ca 0,19 ct, ca TCr/VS, längd 42/45 cm, vikt 1,8 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 14 briljantslipade diamanter ca 0,29 ctv, ca TW-TCr/VVS-VS, stl 16,25 mm, vikt 3,7 g.
COLLIER, 18K vitguld, kors, 6 briljantslipade diamanter ca 0,47 ctv, ca TW-TCr/VVS-VS, mått ca 12 x 10 mm, längd 42/45 cm, vikt 2,5 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 4 briljantslipade diamanter ca 0,19 ctv, ca W-Cr/VS, stift, vikt 1,3 g, två diamanter med mindre nagg på kulett.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 14 briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca TW/VVS-VS, storlek 17,25 mm, vikt 4,0 g,
LORDRING, 18K guld, ovalslipad safir, 2 briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv ca W/SI, stl 19 mm, vikt 8,9 g, slitna fasettkanter på safiren, otydliga stämplar, Göteborg.
PÄRLCOLLIER, doserad, odlade pärlor 3,7 - 7,6 mm, längd 44 cm, knuten, silverlås med 2 vita spineller ca 0,10 ctv, vikt 13,9 g, säkerhetskedja.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 4 briljantslipade diamanter ca 0,21 ctv, ca TW-W/VVS-VS, stift, vikt 1,2 g, ena örhänget har sliten klo vid en mindre sten.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 14 briljantslipade diamanter 0,21 ctv, ca W(H)/SI, huggies, vikt 1,5 g.
RING, 18K roseguld, ovalslipad rosa safir 0,54 ct, 14 briljantslipade diamanter 0,16 ctv, ca TW-TCr/VS, stl 16,5 mm, vikt 3,2 g.
3 DIAMANTER, antikslipade, 0,97 ctv, ca Ca-Light Yellow/SI-P, diamanterna har nagg.
ENSTENSRING, 14K guld, gammalslipad diamant ca 0,30 ct, ca TW/VS, stl 16,25+ mm, vikt 1,3 g, diamanten har skador samt nagg, etui.