Avslutad | Pant – Tisdag 21 mars 2023
Enstensring vitguld 18K 5,5g Ø16 med princesslipad diamant 1xca0,25ct enligt gravyr, något repig
Ring vitguld 18K 2,9g Ø15 med diamanter 1xca0,17-0,18ct princesslipad, 4xca0,05ct navettslipade, 10xca0,01ct, flertalet diamanter lösa, skev, i behov av rodiering
Fickur, Hampden Watch Co, 53mm, doublé, går ej, stängd modell, boettnr: 253729, 54740, 756325, mönstrad, repig
Ring vitguld 18K 2,8g Ø15½ med diamanter 1xca0,90ct något slipad kulett och två små nagg i gördel, 23xca0,04ct varav fyra syntetiska, fåtal stenar något lösa i fattning
Ring 18K 5,9g Ø15¼ med diamanter 7xca0,16ct totalt 1,12ctv enligt gravyr, något repig skena
Brosch 18K 3,9g, höjd: 34mm, bredd: 16mm, orange sten med mindre nagg på fasett, något skev nål
Örhängen 18K 2,5g, höjd: 18mm, bredd: 8mm, ihåliga, mönstrade, skruvclips, mindre bucklor
Ring 23K 8,7g Ø17½, fattning troligtvis i silver, med trasig röd sten, skadade små pärlor, gravyr
Örhängen S830 8,1g, höjd: 41mm, bredd: 11mm, skruvclips, svart emalj med skador, små pärlor, med defekter, ett av örhängena graverat på baksida
Ring vitguld 18K 2,2g Ø20 med diamanter 1xca0,10ct, 2xca0,03ct, 4xca0,01ct åttkantslipade, Alton, år: 1975, något repig skena