Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 23 mars 2023
ALLIANSRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca TW-W/SI, stl 16 mm, vikt 3,3 g, diamanter med kulettfasett
COLLIER, bokstav T, 18K vitguld, 8 briljantslipade diamanter ca 0,09 ctv, ca W/VS, mått 8,0 x 6,0 mm, kedjans längd 40 cm, vikt 1,7 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 13 briljantslipade diamanter ca 0,38 ctv, ca TW/VS, stl 16 mm, vikt 3,8 g, slitage.
CHRISTOFLE, bestickservis, 32 delar, nysilver, 12 matskedar, 12 matgafflar, 8 matknivar, etui,
RING, 18K vitguld, odlad pärla, briljantslipade diamanter ca 0,16 ctv, ca W/SI, stl 15,5 mm, vikt 3,1 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,09 ctv, hjärta, stl 16,75 mm, vikt 4,4 g, slitage.
RING, silver, råkristall, emalj, Anna Mandelstam, stl 18,25 mm, vikt 16,5 g, originaletui.
ÖRHÄNGEN, förgyllt silver, Mandelstam, krokar, höjd 8,3 cm, vikt 9,4 g, originalask.
SMÖRGÅSKNIVAR, 17 st, silver, modell Rosenholm, GAB, längd 166 mm, totalvikt 739,0 g.
BORDSGAFFLAR, 12 st, silver, modell Rosenholm, GAB, Eskilstuna 1977-1978, längd 181 mm, totalvikt 434,8 g.
BORDSGAFFLAR, 12 st, silver, modell Rosenholm, GAB, Stockholm 1964, längd 181 mm, totalvikt 477,6 g.
RING, 18K vitguld, ametist, briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv, ca W-Cr/SI, stl 17 mm, vikt 8,6 g, ametisten sitter snett i sin fattning.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 ametister ca 2,20 ct totalt, några klor behöver bättras på, en snurrebuss är i silver, vikt 2,7 g, etui.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 6 briljantslipade diamanter ca 0,47 ctv, ca TW-W/VS-SI, stift, mått 6,0 x 6,0 mm, vikt 2,1 g, några diamanter har mindre nagg på kulett.
ENGELBERT, ring, 18K guld, odlade pärlor ca 4,4-5,4 mm, Stigbert, Stockholm, stl 17,5 mm, vikt 3,9 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, prinsesslipade diamanter ca 0,18 ctv, ca TW-W/VS-SI, stift, vikt 1,5 g.