Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 23 mars 2023
COLLIER, odlade sötvattenspärlor, granat, guldfärgat lås, längd och radantal går att alternera.
COLLIER, platta barocka sötvattenspärlor, agatflisor, silverfärgat lås, längd 52 cm.
COLLIER, 18K guld, kors, 11 briljantslipade diamanter ca 0,19 ctv, ca TCr-TCa/VS, mått 13,0 x 10,0 mm, kedjans längd 40/42 cm, vikt 2,1 g.
COLLIER, rosenkvarts, onyx, odlade sötvattenspärlor, guldfärgade detaljer, längd 72 cm.
PUDERDOSA, sterlingsilver, spegel, två fack, Tyskland, 1900-talets första hälft, mått 7,5x4,5 cm, vikt 102,8 g, gravyr, missfärgning på spegel.
PÄRLCOLLIER, färgade odlade sötvattenspärlor, barocka, knutet, lås i sterlingsilver, längd 46 cm.
PÄRLCOLLIER, odlade ovala sötvattenspärlor ca 11,5-12 mm, längd 44 cm, magnetlås i förgylld sterlingsilver, vikt 93,7 g, knutet.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 8 briljantslipade diamanter ca 0,13 ctv, ca W-TCa/VS-SI, stift, mått 3,5 x 3,5 mm, vikt 1,8 g.
PÄRLCOLLIER, odlade färgade sötvattenspärlor, knutet, kullås i sterlingsilver, längd 45 cm.
PÄRLCOLLIER, färgade odlade sötvattenspärlor, olika färger, knutet, längd 90 cm.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,14 ct, ca W/VS, stl 17,5 mm, vikt 2,7 g, gravyr.
COLLIER, odlade sötvattenspärlor, kvartskulor, magnetlås i sterlingsilver, längd 47 cm.
COLLIER, 3-rader, turmalin i grönt och rosa, silverfärgat lås samt glaspärlor, längd 52 cm.