Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 23 mars 2023
ÖRHÄNGEN, 18K guld, rubiner, briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv, höjd 16 mm, vikt 3,8 g.
PÄRLCOLLIER, odlade ovala sötvattenspärlor ca 11,5-12 mm, längd 44 cm, magnetlås i förgylld sterlingsilver, vikt 93,7 g, knutet.
CARMOSÉRING, 14K vitguld, behandlad grön safir ca 1,10 ct, svarta diamanter ca 0,20 ctv, stl 16,25 mm. vikt 3,0 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 8 briljantslipade diamanter ca 0,13 ctv, ca W-TCa/VS, stift, mått 3,5 x 3,5 mm, vikt 1,8 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 odlade pärlor ca 5,5 mm, 6 åttkantslipade diamanter ca 0,04 ctv, vikt 2,6 g, stift.
VICTOR JANSON, armring, silver, markasiter, Lindesberg 1951, stl 6,5x5,5 cm, vikt 12,3 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld med 15 briljanter 0,28 ctv TW(G)/VS, vikt 2,7 g storlek 15,75 mm
ALLIANSRING, 18K vitguld, antikslipade diamanter, stl 14,75 mm, vikt 3,0 g, diamanter med nagg och skador.
COLLIER, 18K vitguld, hästhuvudformad diamant 1,01 ct, Fancy Gray-Greenish Yellow/SI2, inskription GIA 16844649, briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca W-TCa/SI-P, längd 46 cm, vikt 5,3 g, den hästhuvudformade diamanten har ett nagg vid rondisten.
RING, 14K guld, ovalslipade safirer, briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 17,5 mm, vikt 3,5 g.