Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 23 mars 2023
HÄNGE, 18K vitguld, 13 briljantslipade diamanter ca 0,19 ctv, ca W/VS-P, längd 12 mm, vikt 0,6 g.
ALLIANSRING, 18K roséguld, 7 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca W-Cr/P, stl 16,5 mm, vikt 4,4 g.
BROSCH, 18K guld, rosenslipade diamanter, blå emalj, längd 52 mm, vikt 6,0 g, emaljskador.
BERNARD HERTZ, ring, 18K guld, rundslipad akvamarin, 2 rosenstenar, Stockholm 1919, stl 17,25 mm, vikt 2,1 g, akvamarinen har slitage.
RING, 18K guld, 14 briljantslipade diamanter ca 0,14 ctv, ca W-TCr/VS-P, 7 fasetterade safirer, stl 19,5 mm, vikt 6,1 g.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 7,0-7,5 mm, lås i 18K guld, längd 48 cm, knutet, vikt 31,1 g.
PÄRLCOLLIER, odlade saltvattenspärlor ca 6,0-6,5 mm, lås i 18K vitguld, längd 81 cm.
COLLIER, kvarts, onyx, färgade pärlor, dobbar som passar till lynggaard, längd 41,5 cm.
HÄNGE MED KEDJA, 14K vitguld, 18 briljantslipade diamanter ca 0,15 ctv, ca W-LB/VS-SI, fasetterad akvamarin, kedja 46 cm, vikt 2,8 g.
SMYCKESET, collier, armband, örhängen, odlade färgade sötvattenspärlor ca 8,7 mm, längd 45 cm, elastiskt armband, örhängen med krok.
PÄRLÖRHÄNGEN, 9K guld, barocka färgade odlade sötvattenspärlor ca 9,5 mm, stift, vikt 2,1 g.
CARMOSÉRING, 18K guld, smaragd, 16 åttkantslipade diamanter ca W-Cr/SI-P, stl 16 mm, vikt 3,8 g.
CARMOSÉRING, 18K guld, safir, 8 briljantsliapde diamanter ca 0,32 ctv ca W/P, stl 16 mm, vikt 4,3 g, safiren har en något ojämn färg.
COLLIER, färgad fasetterad kvarts, odlade sötvattenspärlor i vitt och grått, guldfärgade detaljer, längd 90 cm.