Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 23 mars 2023
COLLIER, bokstav A, 18K guld, 10 briljantslipade diamanter ca 0,11 ctv, ca W/VS, mått 8,0 x 7,0 mm, kedjans längd 40 cm, vikt 1,9 g.
COLLIER, bokstav D, 18K guld, 13 briljantslipade diamanter ca 0,14 ctv, ca W/VS, mått 8,0 x 7,0 mm, kedjans längd 40 cm, vikt 2,1 g.
HÄNGE MED KEDJA, silver, paste, antik, omkring 1900, höjd 65 mm, kedja 48 cm, vikt 19,7 g.
ENSTENSRING, 18K guld, briljantslipad diamant 0,25 ct, enligt gravyr, ca TW/VS, stl 17 mm, vikt 2,8 g, slitna fattningar.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 11 prinsesslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-W/SI, stl 16 mm, vikt 3,8 g.
RING, 14K vitguld, ametist,12 åttkantslipade diamanter ca 0,24 ctv, ca W-TCr(H-I)/SI-P, stl 15,5 mm, vikt 7,6 g.
ALLIANSRING, 18K guld, 5 briljantslipade diamanter ca 0,12 ctv, ca W/VS, stl 17,25 mm, vikt 4,2 g, 1 diamant med nagg på kuletten.
SALT & PEPPARKAR, sterlingsilver, glasinsats samt sked till saltet, 2 st pepparkar, fat, total vikt 153,6 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW/VS, stl 17,25 mm, vikt 4,1 g.
RING, 18K guld, gammalslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca TW-W/SI, stl 18,5 mm, vikt 4,9 g, slitna fattningar.
ARMBAND, 18K vitguld, odlade sötvattenspärlor, färgade, något off round, Nilssons, Uppsala 1999, längd 19 cm, vikt 17,3 g.
ARMBAND, Avatar collection, förgyllt silver, ovalslipad citrin 28,5 ct, emalj, grönt tygband, Mandelstam, justerbar längd, originaletui.
ARMBAND, Avatar collection, förgyllt silver, bergkristall 20,2 ct, emalj, rosa tygband, Mandelstam, justerbar längd, originaletui.
RING, förgyllt silver, emalj, resin, turmaliner, citrin, Thomas Mandelstam, stl 17,75 mm, vikt 14,1 g, originaletui.
RING, sterlingsilver, emalj, rubin, briljanter, Mandelstam, stl 18,25 mm, vikt 12,2 g, originaletui.
ÖRHÄNGEN, förgyllt silver, Mandelstam, krokar, höjd 60 mm, vikt 3,9 g, originalask.
RING, silver, barock sötvattenspärla, emalj, Anna Mandelstam, stl 18,25 mm, vikt 18,7 g.