Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 23 mars 2023
HÄNGE MED KEDJA, hänge med kedja, sterlingsilver, cubic zirkon, längd 46 cm, vikt 6,2 g.
HÄNGE, silver, blå skiva, Alton, signerad Per Dåvik, 1976, ca 24×41 mm, vikt 9,3 g, flera nagg på skivan.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 10 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW/VS, Hugo Strömdahl, Stockholm 1961, stl 18 mm, vikt 3 g, enstaka diamanter med nagg, gravyr Arne 24/4 -61.
RING, 18K guld, delvis rodinerat, 5 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca TW/VS, stl 18,25 mm, vikt 4,3 g, delvis slitna klor.
BROSCH, silver/18K guld, grön kalcedon, odlad pärla, briljant - och rosenslipade diamanter, höjd 31 mm, vikt 4,1 g, en diamant saknas.
CARMOSÉÖRHÄNGEN, 18K vitguld, ovalslipade safirer ca 5x4 mm, 20 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, höjd 9 mm, vikt 3 g, stift
SALTKAR, på fot, silver, förgylld insida, Moskva 1840, höjd 6,5 cm, vikt 117,8 g, mindre skador och bucklor.
BARNMUGG, sterlingsilver, Dacapo Silver, Lidköping 2007, höjd 55 mm, vikt 73,6 g, originaletui.
ØYSTEIN BALLE, brosch, förgyllt sterlingsilver, blå emalj, Stavanger, Norge, mått 53x34 mm, vikt 9,0 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 6 briljantslipade diamanter ca 1,06 ctv, ca Ca-LY/VS-P, stl 16,5 mm, några diamanter med nagg.
PÄRLCOLLIER, doserat, odlade saltvattenspärlor ca 6,0-9,0 mm, lås i sterlingsilver, längd 51 cm.
CLAES GIERTTA, armring, silver, färgstenar bl.a. aventurinkvarts, karneol, tigeröga, malakit, turkos, vikt 87,9 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,31 ct, ca TW/VS, stl 18,5 mm, vikt 2,4 g, delvis slitna klor.
RING, 14K guld, gammal - och äldre åttkantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW/VS-SI, stl 19,25 mm, vikt 2,4 g.