Avslutad | Moderna – Lördag 18 februari 2023
OLLE OHLSSON, hänge, silver, gubbe, signerad, höjd 3 cm, veneziakedja 50 cm, vikt 10,7 g.
LAPPONIA, collier, General Motors, brons, design Björn Weckström, höjd 80 mm, längd 65 cm, vikt 46,9 g.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 2-radigt, 168 briljantslipade diamanter ca 3,37 ctv, ca TW-W/VS, längd 18 cm, vikt 10,5 g.
OLE LYNGGAARD, kullås i 18K vitgud, collier med odlade sötvattenspärlor, längd 44 cm, vikt 25,1 g, originaletui.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 16 briljanter 0,32 ctv enl gravyr, ca TW/VS, 6 mm bred, stl 17 mm, gravyr, vikt 10,3 g, stämplad Classic (Hallbergs Guld ca år 2018).
CARTIER, armring, Juste un Clou, 18K guld, 20 briljantslipade diamanter ca 0,18 ctv, ca TW/VS, ref.nr NDW542, stl 15, vikt 31,8 g, certifikat, rengöringskit, originalbox, ytterkartong.
LAPPONIA, ring, Jaara´s Dream, sterlingsilver, design Björn Weckström, Finland 1971, stl 15,5 mm, vikt 26,9 g, originalpåse, något skev ringskena,
CARTIER, armband, Love bracelet, 18K roséguld, 4 briljantslipade diamanter 0,42 ctv, sereinr JMF353, stl 17 mm, certifikat, skruvmejsel, reseetui, originaletui, visst slitage, en skruv är skev.
CARTIER, armring, Love bracelet, 18K vitguld, serie KJG130, stl 20, vikt 38,6 g, certifikat, skruvmejsel, reseetui, originaletui, visst slitage.
OLE LYNGGAARD, ring, Lotus, nr 2, 18K vitguld, grå månsten, briljantslipade diamanter ca 0,05 ctv, ca TW/VS, stl 53 (16,75 mm), vikt 13,8 g, originaletui.
OLE LYNGGAARD, berlock, Sweet drop, 18K vitguld, 10 briljantslipade diamanter 0,12 ctv, TW/VS, höjd 22 mm, vikt 5,7 g.
RING, 18K guld, cabochonslipad prehnite 7,08 ct, gröna turmaliner 0,40 ctv, diamanter 0,10 ctv, Mandelstam, stl 18,5 mm, vikt 4,5 g, originaletui.
RING, 18K guld, smaragdslipad ljus rosenkvarts 6,76 ct, gröna och rosa turmaliner 0,74 ctv, 4 briljantslipade diamanter 0,05 ctv, Mandelstam, stl 17,25 mm, vikt 5 g, originalask.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, droppslipad behandlad lila jade, tanzaniter 0,35 ctv, briljantslipade diamanter, Mandelstam, höjd 34 mm, vikt 8,5 g, stift, originaletui.
PATRIK AF FORSELLES, helalliansring, 18K vitguld, 36 prinsesslipade diamanter ca 1,50 ctv, ca TW/VS. stl 17,25 mm, vikt 4,1 g.