Avslutad | Moderna – Lördag 18 februari 2023
OLE LYNGGAARD, örhängen, Love, 18K vitguld, design Charlotte Lynggaard, stift, vikt 14,2 g.
OLE LYNGGAARD, armband, mörkbrunt läder, sterlingsilver, design Charlotte Lynggaard, längd 41 cm, vikt 9,5 g.
SCHALINS, enstensring, 18K vitguld, prinsesslipad diamant 0,50 ct, TW(G)/VS2, GIA Report No 1172269911, stl 17,5 mm, vikt 6,2 g.
TENNISARMBAND, 18K guld, 82 briljantslipade diamanter ca 1,56 ctv, ca W-Ca/VVS-VS, längd 17 cm, vikt 8,3 g.
RING, 18K roséguld, 11 flerfärgade behandlade safirer ca 7,5 ctv, stl 17,25 mm, vikt 6,3 g.
REY URBAN, sterlingsilver, Stockholm 1966, bredd ca 8-15 mm, innermått ca 5,5x5 cm, vikt 72,5 g, visst slitage på metallen.
WIWEN NILSSON, örhängen, sterlingsilver, signerade, skruvmekanism, bredd 10 mm, vikt 3,9 g. (d)
GEORG JENSEN, brosch, sterlingsilver, Nr 216 B, ananasplanta, längd 6,8 cm, vikt 11,7 g, originaletui.
OLE LYNGGAARD, lås, 14K guld/vitguld, Smile, collier med kulor av adventurinkvarts, onyx och ben, längd 46/52 cm, vikt 178,7 g, originaletui.
EFVA ATTLING, collier, 18K guld, Homo Sapiens, svart läderrem, längd 60 cm, vikt 12,7 g, etui.
ÖRRINGAR, 18K roseguld, 38 droppslipade, flerfärgade och behandlade safirer ca 9,85 ctv, höjd 40 mm, vikt 11 g, stift.
BVLGARI, ring, B.zero1, 18K vitguld, 2 band, italien, stl 54 (17+ mm), vikt 8,8 g, slitage.
GEORG JENSEN, ring, Sefyren, nr 500, sterlingsilver, stl 17,25 mm, vikt 16,5 g, slitage.
RING, 18K vitguld, odlad Tahitipärla ca 11,80 mm, 3 briljantslipade diamanter ca 0,45 ctv, 22 trapezeslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl ca 18,5 mm, vikt 14,9 g, innerskena.