Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 26 januari 2023
RING, 14K guld/silver, gammalslipade och rosneslipade diamanter, stl 17,75 mm, vikt 2,5 g.
BROSCH, ca 15K guld, kupolform med 17 olika färgstenar, granat, topas, citrin, safir, akvamarin, m.m. vikt 6,1 g.
NÅLBROSCH, 14K guld / platina, gammalslipad diamant ca 0,10 ct, ca W/SI2, 10 små rosenslipade diamanter ca 0,05 ctv, 19 små blå safirer ca 0,23 ctv, 1 safir saknas, längd 5,3 cm, vikt 3,2 g, etui.
DIAMANT, briljantslipad, 0,24 ct, R8E)/VS1, IGI certifikat F1G95665, plomberad.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 24 prinsesslipade diamanter ca 0,24 ctv ca W/SI, vikt 1,8 g, stift.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, 12 prinsesslipade diamanter ca 0,30 ctv ca W/SI, ormlänk, längd 45 cm, vikt 4,0 g.
RING, 18K guld/vitguld, ovalslipad smaragd ca 2,00 ct, 6 briljantslipade diamanter ca 0,28 ctv, ca W-Cr/SI-P, storlek 18+ mm, vikt 5,7 g, smaragden har inneslutningar som når ytan, diamanterna har skador.
PÄRLÖRHÄNGEN, förgyllt sterlingsilver, 6 odlade sötvattenspärlor ca 5,5 mm, stift, längd ca 17,0 mm, vikt 3,0 g.
PÄRLÖRHÄNGEN, 14K guld doublé, odlade sötvattenspärlor ca 8,5 mm, stift, vikt 2,0 g.
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor, ca ovala 7,0 mm, trädd på tråd utan knutar, v-formad, magnetlås i gulmetall, längd ca 46 cm.
COLLIER, färgad blå agat och bandagat, mindre kulor och lås i sterlingsilver, trädd på vajer, längd ca 48 cm.
ÖRHÄNGEN, sterlingsilver, ametister, odlade sötvattenspärlor, stift, längd 40,0 mm, vikt 7,4 g.
EFVA ATTLING, collier, sterlingsilver, Mini pencez de moy, längd 42/45 cm, vikt 3,8 g.