Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 26 januari 2023
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K guld, odlade pärlor ca 6,25 mm, briljantslipade diamanter ca 0,08 ctv, vikt 1,4 g, stift, saknar snurrebussar, ett stift i 14K guld.
PÄRLCOLLIER, 12 radigt, odlade färgade rosa sötvattenspärlor, 18K guld, saknar lås, längd 41 cm, vikt 103,8 g.
HÄNGE MED KEDJA, Ginkoblad, oxiderat silver, koppardetalj, Lotta design, Malmö, längd 76 cm, vikt 26,4 g.
ENSTENSRING, 18K guld, briljantslipad diamant 0,15 ct, ca TW/VS, stl 16,5 mm, vikt 4,9 g, nagg på kueltten.
HELALLIANSRING, palladium, 34 äldre enkelslipade diamanter ca 0,25 ctv, stl 15,25 mm, vikt 0,9 g, diverse skador på stenarna.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, blå safir, 6 åttkantslipade diamanter ca 0,06 ctv, stl 16,5 mm, vikt 2,4 g.
RING, sterlingsilver, delvis förgylld, ovalslipad topas ca 3,50 ct, stl 18 mm, vikt 6,6 g, topasen har nagg på kuletten.