Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 26 januari 2023
COLLIER, snöflingeobsidian, rökkvarts, bergskristall, trädd på tråd utan knutar, utan lås, längd ca 76 cm.
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor i diskform, knutet, lås i sterlingsilver, längd ca 46 cm.
COLLIER, ametistkulor, lås och detaljer i gulmetall, trädd på vajer, längd ca 50 cm.
PÄRLÖRHÄNGEN, 14K guld doublé, odlade knappformade sötvattenspärlor ca 12,0 mm, stift, vikt 4,0 g.
COLLIER, färgade odlade sötvattenspärlor i olika former, knutet, utan lås, längd ca 82 cm.
PÄRLÖRHÄNGEN, 14K guld doublé, odlade sötvattenspärlor, krokar, längd ca 45,0 mm, vikt 6,1 g.
PÄRLÖRHÄNGEN, 14K guld doublé, odlade knappformade sötvattenspärlor ca 12,0 mm, stift, vikt 4,1 g.
COLLIER, odlade sötvattenspärlor, barocka diskar, trädd på tråd, lås i vitmetall, längd ca 50 cm.
ÖRHÄNGEN, sterlingsilver, ovala fasetterade ametister ca 8,0 x 6,0 mm, stift, vikt 1,5 g.
COLLIER, sterlingsilver, färgade odlade sötvattenspärlor, längd ca 40 cm, "hängets" längd ca 7,0 cm.
13 BÄGARE, silver, samtliga är signerade Ejnar Ljungberg, 1 st med höjd 5,5 cm, 12 st med höjd 4,5 cm, 1974-1976, total vikt 465,3 g.
RING, 18K vitguld, 3 briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca TW-Cr/SI, stl 17,75 mm, vikt 2,8 g, två av stenarna rör sig i sin fattning. två av diamanterna har skador.
Smycken Enstenshänge
ENSTENSHÄNGE, 18K vitguld, prinsesslipad diamant ca 0,22 ct, ca W/VS, höjd 10 mm, vikt 0,6 g.
ALLIANSRING, 18K guld, 7 briljanter 0,42 ctv enl gravyr, ca W/SI, stl 16,5 mm, vikt 4,0 g, gravyr, repor insida av skenan.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant enligt gravyr 0,26 ct ca W/VS, stl 18,5 mm, Örns Juvelateljé, 1980, vikt 2,7 g, litet nagg på kuletten.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,22 ct, ca TCa/VS, Örns Juvelatejé, Göteborg 1979, stl 17,75 mm, vikt 2,8 g, slitna klor.
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor, pärlor ca 10 mm, något off round, färgade, lås i 18K guld, längd 45 cm.
PÄRLCOLLIER, mindre odlade sötvattenspärlor, lås och mellandelar 14K guld, längd 38 cm.