Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 26 januari 2023
CARMOSÈRING, 14K guld, ovalslipad safir, briljantslipade och åttkantslipade diamanter ca 0,24 ctv, ca W/SI, stl 17,5 mm, vikt 3,3 g, safiren har nagg och slitna fasettkanter.
PÄRLÖRHÄNGEN, sterlingsilver, odlade sötvattenspärlor, ca 11 mm, stift, vikt 3,3 g.
ÖRHÄNGEN, 14K guld/silver, safirer, diamanter, krokar med lås, vikt 6,6 g, diamanter med skador, två diamanter saknas.
PÄRLÖRHÄNGEN, förgyllt sterlingsilver, 14 odlade sötvattenspärlor, stift, mått ca 16 x 18 mm, vikt 6,9 g.
PÄRLÖRHÄNGEN, sterlingsilver, odlade sötvattenspärlor, ca 11 mm, stift, vikt 3,7 g.
COLLIER, kulor och fasetterad ametist, kulor av färgad kvarts, lås i sterlingsilver, längd 62 cm
ALLIANSRING, 18K vitguld, prinsesslipade diamanter ca 0,26 ctv, ca W/VS-SI, stl 19,25 mm, vikt 3,8 g, gravyr.
PÄRLCOLLIER, odlade saltvattenpärlor ca 6 mm, längd 77 cm, dobbar för ett Ole Lynggaard-lås, knutet, vikt 33,6 g, visst behov av omträdning.
HÄNGE, ägg, förgyllt silver, grön emalj, cz, design Carl Fabergé by A Jewel Veronika, Charm 11 mm, vikt 3 gram.
ALLIANSRING, 18K guld, 6 briljantslipade diamanter 0,35 ctv, ca TW/-TCr/VS, stl 17 mm, vikt 3,9 g, en diamant swiss cut, en diamant skadad, några diamanter med nagg, en sten med slitna fasettkanter, en diamant något för liten för fattningen.
SMYCKE SET, collier, örhängen, behandlad korall, vitmetall, gulmetall, längd 52 cm, krok.