Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 26 januari 2023
TRESTENSRING, 18K guld, safir, 2 äldre briljant- och briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca TW/VS, stl 16 mm, vikt 3,2 g.
RING, 18K vitguld, 9 briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, ca W/VS-SI, storlek 17 mm, vikt 1,6 g.
DAVID ANDERSEN, amrband, sterlingsilver, vit emalj, Norge, längd 18 cm, vikt 46,5 g.
DAVID ANDERSEN, collier, sterlingsilver, vit emalj, Norge, längd 39 cm, vikt 31,5 g, emaljskador.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 7-7,5 mm, lås i 18K vitguld, längd 75 cm, knutet, vikt 48,9 g.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 7,0-7,5 mm, lås i 18K vitguld, längd 48 cm, knutet, vikt 30,7 g.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, åttkantslipade diamanter 0,75 ctv, ca W/SI, stl 17 mm, vikt 3,0 g.
RING, 18K guld, syntetisk safir, åttkantslipade diamanter ca 0,08 ctv, rosenslipade diamanter, 1920/30-tal, stl 17 mm, vikt 1,8 g, några diamanter med nagg.
ENSTENSRING, 18K guld, äldre briljantslipad diamant ca 0,13 ct, ca Cr/P, stl 15,5 mm, vikt 2,3 gm diamanten har inneslutningar som når ytan.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,10 ct, ca W/SI, längd 38 cm, vikt 3,2 g.
CARMOSÈRING, 18K guld, smaragd, briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv, ca W/SI, vikt 2,6 g, smaragden harn inneslutningar som når ytan. Storlek 15,5mm.
TIFFANY & CO, armband, Heart tag toggle, sterlingsilver, längd 18 cm, vikt 34,5 g, påse, originaletui.
PÄRLCOLLIER, färgade odlade sötvattenspärlor, guldfärgat lås, knutet, längd 45 cm.