Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 26 januari 2023
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,29 ctv, ca W/SI, stl 16,25 mm, vikt 3,0 g.
RING, 18K vitguld, ovalslipad safir, åttkantslipade diamanter, stl 17,75 mm, vikt 2,7 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW/VS, vikt 2,4 g, saknar snurrebussar, ett stift är något skevt.
Smycken Enstaka örhänge
ENSTENSÖRHÄNGE, 18K guld/vitguld, briljantslipad diamant ca 0,22 ct, ca W/P, nagg, saknar snurrebuss.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 11 briljantslipade diamanter ca 0,33 ctv, ca TW-TCa/VS-P, stl 16 mm, vikt 2,4 g, några diamanter med nagg, svaga fattningar.
REY URBAN, alliansring, 18K vitguld, carréslipade rubiner, signerad, Stockholm 1974, stl 17,25 mm, vikt 6,0 g, storleksändrad, slitna fattningar, rubiner med skador och slitna fasettkanter. (d)
RING, 18K guld, safir, briljantslipad diamant ca 0,12 ct, ca W/SI, stl 17,5 mm, vikt 7,5 g.
PÄRLCOLLIER, odlade ovala sötvattenspärlor ca 11-12,5 mm, längd 42 cm, magnetlås i förgylld sterlingsilver, vikt 92,2 g, knutet.
PÄRLCOLLIER, odlade ovala sötvattenspärlor ca 11,5-12 mm, längd 45 cm, magnetlås i förgylld sterlingsilver, vikt 93,5 g, knutet.
RING, 18K vitguld, tanzanit ca 0,30 ct, 20 briljantslipade diamanter ca 0,08 ctv, ca TW-TCr/SI, stl 16,5 mm, vikt 2,6 g.
ALLIANSRING, 18K guld/vitguld, 4 rundslipade smaragder ca 0,16 ctv, 3 briljantslipade diamanter ca 0,13 ctv, ca W-TCr/SI, stl 17 mm, vikt 2,5 g, några smaragder har inneslutningar som når ytan.
COLLIER, 18K guld, 22 odlade ovala sötvattenpärlor, längd 42 / 45 cm, vikt 12,1 g, stukad på ett ställe.
RING, 14K guld, färgstenar bl a topas, peridot, ametister mm, stl 17,25 mm, vikt 4,1 g.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, hjärta, 39 briljantslipade diamanter ca 0,27 ctv ca W/SI, längd 45 cm, Iduna, vikt 5,6 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld med 11 briljanter 0,76 ctv, TW(G)/VS, storlek 16 mm, vikt 4,2 g
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K guld, odlade sötvattenspärlor ca 10,0x7,2 mm, höjd 23 mm, vikt 2,3 g, krokar.