Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 26 januari 2023
Smycken Pärlhänge
PÄRLHÄNGE, 18K vitguld, grå mabépärla ca 15 mm, baksida av pärlemor, höjd 18 mm, vikt 6,8 g.
PÄRLCOLLIER, färgade odlade sötvattenspärlor, barocka och knappformade, grå och brun, glaspärlor, längd 150 cm.
PÄRLÖRHÄNGEN, 14K gulddoublé, odlade barocka sötvattenspärlor ca 30 x 17 mm, krokar, vikt 15,5 g,
PÄRLCOLLIER, 2-radigt, odlade sötvattenspärlor, 14K vitguld, safirer, längd 45 cm, knutet, vikt 82,9 g.
ÖRHÄNGEN, sterlingsilver, runda fasetterade ametister ca 6,0 mm, stenarna sitter löst, stift, vikt 1,5 g.
PÄRLÖRHÄNGEN, 14K guld doublé, odlade sötvattenspärlor, krokar, längd ca 45 mm, vikt 6,0 g.
RING, 18K roséguld, prinsesslipad diamant ca 0,35, ca TCr/VS2, 14 prinsesslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca W/VS-SI, stl 16,5 mm, 3,1 g.
TRESTENSRING, 18K guld, 3 briljantslipade diamanter ca 1,15 ctv, ca TCa(K-L)/P2, stl 18,75 mm, vikt 5,5 g, nagg på kuletterna.
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor, lås och detaljer i sterlingsilver, längd 105 cm.
ALLIANSRING, 18K guld, 15 prinsesslipade diamanter ca 0,75 ctv, ca TW-Ca/VS-SI, stl 16,5+ mm, vikt 4,1 g, två diamanter skadade, svaga fattningar.
RING, 18K vitguld, 14 briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca TW(G)/VS, Schalins, stl 17,25 mm, vikt 7,7 g, gravyr, slitage på ringskenan.
Visa varaSmycken Ring
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,18 ct, ca TW-W/VS, 10 briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, Schalins, stl 17,75 mm, vikt 6,6 g, den större diamanten har ett nagg vid kuletten, gravyr, visst slitage på ringskenan.
RING, 18K vitguld, färgstenar bl.a. ameist, akvamarin, citrin, granat, topas, peridot, turmalin, åttkantslipade diamanter, stl 18,5 mm, vikt 5,7 g.
ARMBAND, stål, RyRy, Italien, grön sten, längd ca 21 cm, både fjädring och möjlighet att ta bort segment för att korta armbandet, detaljer i 18K guld, vikt 19,4 g