Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 26 januari 2023
COCKTAILPINNAR, 2 set, silver, bakelit, 1 ställ om 13 delar, 1 ställ om 5 delar, totalvikt 99,6 g.
ASKFAT, 6 delar, silver, korg samt 5 fat, Tyskland, höjd 10-100 mm, svenska importstämplar, totalvikt 260,6 g.
Silver Kaffeservis
GRÄDDKANNA & SOCKERSKÅL, silver, invändigt förgyllda, bukigt liv, reliefåsar, Kultateollisuus Ky, Turku 1980, höjd 8,5-9,5 cm, längd 10,5-14 cm, totalvikt 187,7 g, monogram.
SERVERINGSBESTICK, sterlingsilver, delvis förgyllda, jaktmotiv, längd 27,5 cm, totalvikt 220,6 g.
POTATISSKEDAR, ett par, silver, längd 177 mm, svenska importstämplar, totalvikt 101,7 g.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 6,5-6,8 mm, 3 bajonettlås, hematit, malakit, lapis lazuli, längd 42 cm.
PÄRLCOLLIER, odlade pälor ca 3,5-5,3 mm, doserat, kullås i 18K guld, längd 41 cm.
ATELJE ANITA GREFBERG, collier, sterlingsilver, Stockholm 1975, 13,5x14 cm, vikt 45,9 g. (d)
Silver Fat
UNDERLÄGG, 6 st, silver, isolit, SLK (Svenska Lottakåren), Perstorp, 1960-tal, diameter 90 mm, några med små skador.
CARMOSÈÖRHÄNGEN, 18K vitguld, ovalslipad smaragd, 20 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW/VS-SI, stift, vikt 3,0 g.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, ovalslipad smaragd, briljantslipade diamanter 0,50 ctv enligt gravyr, ca TW/VS-SI, längd 42 cm, vikt 7,4 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 odlade pärlor 6,1 mm, 2 briljanter ca 0,15 ctv, ca W/VS-SI, stift, vikt 2,0 g.
SALT & PEPPARKAR, sterlingsilver, glasinsats samt sked till saltet, 2 st pepparkar, fat, total vikt 153,6 g.
BROSCH, 18K guld, platina, rosenslipade och gammalslipad diamant, längd 6 cm, vikt 3,6 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca W/SI-P, stl 18 mm, vikt 5,9 g, några diamanter med nagg.
RING, 14K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,46 ct, ca Fancy Brown/P2, 66 briljnatslipade diamanter ca 0,28 ctv, ca W-Ca/SI-P, stl 17 mm, vikt 3,2 g, mittstenen har naturliga håligheter på kronan och nagg på kuletten, några sidostenar har nagg och skador.