Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 26 januari 2023
SÅSSNIPA, silver, mönster i rocaille, höjd 11 cm, längd 21,5 cm, svenska importstämplar, vikt 348,2 g.
Silver Kaffeservis
MOCCASERVIS, 3 delar, silver, invändigt förgyllt, handtag i bakelit, moccakanna, sockerskål med lock, grädd- mjölkkanna, C.G. Hallberg, Stockholm 1946, höjd 8-22 cm, totalvikt 692,1 g.
PÄRLCOLLIER, 3-rader, sterlingsilver, odlade sötvattenspärlor ca 7 mm, knutet, längd 43 cm
ALLIANSRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,21 ctv enligt gravyr, ca W/VS, stl 15,75 mm, vikt 3,5 g, gravyr.
Visa varaSmycken Enstensring
ENSTENSRING, 18K guld, briljantslipad diamant enligt gravyr 0,30 ct W/SI, Story of Love, Iduna, stl 16,75 mm, vikt 2,7 g, garantibevis från 2022.
Visa varaSmycken Collier
COLLIER, 18K guld, rubin, 10 briljantslipade diamanter ca 0,06 ctv, del i bismarck, längd 45 cm, vikt 6,1 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, baguettslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW/VS, huggies, vikt 3,3 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 safirer, 54 åttkantslipade diamanter ca 0,18 ctv, ca W/P, höjd 16 mm, vikt 2,1 g, stift.
ALLIANSRING, 18K guld, 7 briljantslipade diamanter 0,49 ctv enligt gravyr, ca TW-W/SI, stl 20,75 mm, vikt 3,2 g.
RING, 18K guld, 26 briljantslipade diamanter ca 0,34 ctv, ca TW/VS, Iduna, stl 17,75 mm, vikt 4,4 g.
HELALLIANSRING, 18K guld, 36 briljantslipade diamanter ca 0,36 ctv, ca TW/VS, stl 16,5 mm, vikt 2,5 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 10 prinsesslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-Cr/VS-SI, stl 17,25 mm, vikt 4,2 g.
SYSKONRING, 18K guld/vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca TW-W/VS, stl 16 mm, vikt 2,1 g.