Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 26 januari 2023
RING, 18K guld, rosenslipad diamant, Stockholm 1878, stl 16,25 mm, vikt 2,3 g, emaljskador.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 8,5-9 mm, längd 43 cm, bajonettlås i 18K vitguld, vikt 43,2 g, knutet men med en lagning.
ÖRHÄNGEN, 14K guld, 2 odlade ovala sötvattenpärlor 7,5 mm, 2 briljanter ca 0,40 ctv ca W/VS, 5,1 g, stift.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 7 mm, längd 40 cm, kullås i 14K guld, vikt 29,6 g, ej knuten, tunnskaliga pärlor.
HÄNGE, 14K guld, ovalslipad topas ca 9,00 ct, höjd 28 mm, vikt 3,7 g, topasen har nagg.
RING, 18K vitguld, färgstena bl.a. akvamarin, ametist, citrin, granat och peridot, åttkantslipade diamanter ca 0,16 ctv, ca W/SI, stl 18,5 mm, vikt 5,7 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, odlade pärlor, off round, briljantslipade diamanter ca 0,16 ctv, ca TW/P, stift, vikt 2,9 g.
MJÖLKKANNA, silver, slät på rund fotring, ben, Peter Hertz, Köpenhamn 1940, höjd 16 cm, längd 13 cm, vikt 357,1 g, handtaget sitter något löst.
SALTKAR &STRÖARE, silver, blå glasinsats, E.S. Barnsley & Co. Ltd, Birmingham 1904, höjd 30-75 mm, totalvikt 60,9 g, glaset har små nagg, saltskeden ej original.
Silver Soppslev
SOPPSLEV, silver, träskaft, Nils Pettersson, Norrköping 1817, längd 42 cm, vikt 134,7 g, monogram, små bucklor, något löst i skaftet.
ÖRRINGAR, 18K vitguld, briljantsliapde diamanter ca 0,18 ctv, ca TW/SI, vikt 3,7 g.
KAKTÄNGER, 2 st, silver/delvis i stål, längd 19,5 cm respektive 21 cm, totalvikt 187 g.
ALLIANSRING, platina, åttkantslipade diamanter ca 0,30 ctv, stl 16,75 mm, vikt 2,9 g.
GEORG JENSEN, 3 delar, sterlingsilver, 2 st sockertänger, 1 barnkniv, Acorn samt en tång i jugend, längd 103-111 mm, totalvikt 65 g.