241 - 260 av 552
1...121314...28 Gå till

Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 26 januari 2023

Klubbad för

ARMBAND, 18K guld, X-länk, längd 18,5 cm, vikt 26,6 g.

Utrop: 13 200 kr

RING, 18K guld, rosenslipad diamant, Stockholm 1878, stl 16,25 mm, vikt 2,3 g, emaljskador.

2 000 kr

Utrop: 1 700 kr

Silver Vas

VAS, silver, L Råström, Stockholm 1978, höjd 16 cm, vikt 322,6 g.

2 000 kr

Utrop: 2 200 kr

PÄRLÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 odlade pärlor ca 8,8 mm, vikt 3,3 g, krok.

Utrop: 1 700 kr

PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 8,5-9 mm, längd 43 cm, bajonettlås i 18K vitguld, vikt 43,2 g, knutet men med en lagning.

Utrop: 4 000 kr

ÖRHÄNGEN, 14K guld, 2 odlade ovala sötvattenpärlor 7,5 mm, 2 briljanter ca 0,40 ctv ca W/VS, 5,1 g, stift.

5 000 kr

Utrop: 5 700 kr

Ädelstenar Safirer

SAFIR, 1,57 ct, ovalslipad, blå.

1 300 kr

Utrop: 1 500 kr

PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 7 mm, längd 40 cm, kullås i 14K guld, vikt 29,6 g, ej knuten, tunnskaliga pärlor.

Utrop: 1 700 kr

HÄNGE, 14K guld, ovalslipad topas ca 9,00 ct, höjd 28 mm, vikt 3,7 g, topasen har nagg.

Utrop: 1 400 kr

RING, 18K vitguld, färgstena bl.a. akvamarin, ametist, citrin, granat och peridot, åttkantslipade diamanter ca 0,16 ctv, ca W/SI, stl 18,5 mm, vikt 5,7 g.

3 400 kr

Utrop: 3 300 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, odlade pärlor, off round, briljantslipade diamanter ca 0,16 ctv, ca TW/P, stift, vikt 2,9 g.

3 300 kr

Utrop: 1 700 kr

MJÖLKKANNA, silver, slät på rund fotring, ben, Peter Hertz, Köpenhamn 1940, höjd 16 cm, längd 13 cm, vikt 357,1 g, handtaget sitter något löst.

Utrop: 2 300 kr

SALTKAR &STRÖARE, silver, blå glasinsats, E.S. Barnsley & Co. Ltd, Birmingham 1904, höjd 30-75 mm, totalvikt 60,9 g, glaset har små nagg, saltskeden ej original.

Utrop: 550 kr

FLASKKNOPP, silver, grön natursten, höjd 38 mm, vikt 7,1 g, små bucklor.

150 kr

Utrop: 175 kr

Silver Soppslev

SOPPSLEV, silver, träskaft, Nils Pettersson, Norrköping 1817, längd 42 cm, vikt 134,7 g, monogram, små bucklor, något löst i skaftet.

Utrop: 1 100 kr

ÖRRINGAR, 18K vitguld, briljantsliapde diamanter ca 0,18 ctv, ca TW/SI, vikt 3,7 g.

Utrop: 2 200 kr

KAKTÄNGER, 2 st, silver/delvis i stål, längd 19,5 cm respektive 21 cm, totalvikt 187 g.

Utrop: 1 100 kr

ALLIANSRING, platina, åttkantslipade diamanter ca 0,30 ctv, stl 16,75 mm, vikt 2,9 g.

1 300 kr

Utrop: 1 400 kr

GEORG JENSEN, 3 delar, sterlingsilver, 2 st sockertänger, 1 barnkniv, Acorn samt en tång i jugend, längd 103-111 mm, totalvikt 65 g.

Utrop: 1 400 kr

Silver Kaffeservis

MOCCASERVIS, 3 delar, sterlingsilver, mjölk- gräddkanna, sockerskål med lock, fat, pärlbård, Alanya, Mexico, längd på fat 25 cm, höjd på kanna samt skål 13 cm, totalvikt 774,0 g.

Utrop: 5 500 kr