Avslutad | Moderna – Lördag 14 januari 2023
RING, silver, ovalslipad citrin ca 2,0 ct, briljantslipade diamanter 0,04 ctv, Mandelstam, stl 17,75 mm, vikt 16,1 g, originalask.
ÖRRINGAR, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,30 ctv, ca W-TCr/SI, vikt 2,0 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, smaragdslipade akvamariner ca 5,50 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, höjd 28 mm, vikt 5,1 g, stift.
EFVA ATTLING, hänge med kedja, Rose petal, sterlingsilver, längd 60 cm, vikt 17,1 g, kedja ej original.
ARMBAND, Avatar collection, förgyllt silver, bergkristall 20,2 ct, emalj, rosa tygband, Mandelstam, justerbar längd, originaletui.
ÖRHÄNGEN, stelingsilver/18K guld, emalj, ametsiter, collibri collection, Mandelstam, höjd 38 mm, vikt 4,2 g, stift, originaletui.
RING, 22K guld, fasetterad limekvarts, stl 16 mm, mått på stenen 18,2 x 14,1 x 10,8 mm, vikt 11,9 g, stenen är skadad.
BROSCH, 18K vitguld, smaragd, briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, Erik Thomassons Guld-& Juvelfirma, Stockholm 1959, mått 36x26 mm, vikt 7,6 g, enstaka diamanter har nagg och skador.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 50 briljantslipade diamanter ca 0,53 ctv, ca W-TCr/VS-SI, stift/clips, höjd 1,9 cm, diameter ca 2 cm, vikt 3,2 g.
ENSTENSRING, 18K guld, briljantslipad diamant 0,70 ct, TW(F)/SI1, GIA dossier 2337890202, stl 15,5+ mm, vikt 2,3 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca W/VS, höjd ca 7 mm, vikt 3,1 g, stift.
ALLIANSRING, 18K guld, behandlade gula briljantslipade diamanter 0,34 ctv, Engelbert, stl 17,5 mm, vikt 3,6 g.
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K guld/vitguld, Southsea pärlor, ca 12,5 mm, 18 briljantslipade diamanter 0,28 ctv, Mandelstam, höjd 31 mm, vikt 7,9 g, stift, originalask.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 18 briljantslipade diamanter ca 0,54 ctv, ca TW-W/VS, höjd 19 mm, vikt 2,1 g.