Avslutad | Moderna – Lördag 14 januari 2023
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, droppslipade diamanter ca 2,42 ctv, ca Fancy Dark Brown/P, 16 briljantslipade diamanter ca 0,09 ctv, ca W-Ca/VS-SI, höjd 19 mm, vikt 3,0 g, droppslipade diamanterna har små nagg, en liten briljantslipad diamant är skadad.
BROSCH, sterlingsilver, cabochonslipad svart stjärndiopsid, rubin, Ateljé Manfred Chevrell, Växsjö 1990, mått 25x65 mm, vikt 18,3 g.
Smycken Lås
OLE LYNGGAARD, lås, 18K guld/vitguld, briljantslipad diamant 0,07 ct, ca TW/VS, mått lås 37 x 24 mm, vikt lås 17,5 g, stenkulor, längd 40,5 cm, dobbar.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, 24 briljantslipade ca 1,00 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 17 mm, vikt 4,0 g, några diamanter med nagg.
RING, 18K vitguld, 17 briljant-, baguette- och prinsesslipade diamanter 1,00 ct enligt gravyr, varav mittstenen ca 0,30 ct, ca W/P, stl 16,5 mm, vikt 3,9 g, några diamanter har inneslutningar som når ytan.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 11 prinsesslipade diamanter ca 0,55 ctv, ca W/SI, Iduna, stl 16 mm, vikt 4,1 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 9 prinsesslipade diamanter 0,50 ctv, ca TW-Cr/SI, stl 17 mm, vikt 4,4 g.
BVLGARI, armband, Bvlgari Bvlgari, 18K roséguld, pärlemor, stl S-M, vikt 3,8 g, originaletui och ytterkartong.
HÄNGE, Nyckel, 18K vitguld, 116 briljantslipade diamanter 1,70 ctv enligt gravyr, ca rosa och bruna samt TW-Cr/VSI-P, mått 45x22 mm, vikt 9,9 g, några diamanter med nagg.
TENNISARMBAND, 18K guld, 82 briljantslipade diamanter ca 1,63 ctv, ca W-TCa/VVS-VS, längd 17 cm, vikt 8,6 g.
KERSTIN ÖHLIN LEJONKLOU, armring, sterlingsilver, Östersund 1979, signerad, bredd 6 cm, omkrets 21 cm, vikt 106,4 g, (d).
GEORG JENSEN, armband, nr 89, sterlingsilver, formgiven av Henning Koppel 1947, längd 18,5 cm, vikt 100,9 g.
CLAES GIERTTA, enstensring, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 1,18 ct, ca W(H)/P1, stl 15,25 mm, vikt 5,3 g, diamanten har nagg vid rondisten. (d)
C.F. CARLMAN, brosch, 18K guld, opal, odlade pärlor ca 4,7-5,6 mm, emalj, Stockholm 1953, mått 3,8x 4,0 cm, vikt 13,2 g, originaletui, opalen har nagg.
TENNISARMBAND, 18K guld, 52 briljantslipade diamanter ca 4,37 ctv, ca TW-Cr/VS-SI, längd 17 cm, vikt 15,2 g, några diamanter med nagg på kuletten.