Avslutad | Julklapps – Lördag 10 december 2022
ÖRHÄNGEN, 18K guld, briljantslipade diamanter 0,64 ctv, ca W-Cr/SI, stift, vikt 1,5 g.
ALLIANSRING, 18K guld, briljantslipade diamanter 0,51 ctv, ca W-Cr/SI-P, stl 16 mm, vikt 3,0 g
ÖRHÄNGEN, 18K guld/vitguld, höjd 16 mm, clips, vikt 8,0 g, etui från Torndahls, ena örhängets lås behöver åtgärdas.
ALLIANSRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,50 ctv, ca W-Cr/SI, stl 16,25 mm, vikt 2,8 g.
ALLIANSRING, 18K guld, briljantslipade diamanter 0,32 ctv, ca W-Cr/SI, stl 16,5 mm, vikt 2,2 g.
ARMRING, 18K guld, öppningsbar, italienska stämplar, mått 72x60 mm, höjd 7,4 mm, vikt 40,8 g.
ARMBAND, 18K roséguld, flerfärgade behandlade safirer ca 9,47 ctv, längd 18 cm, vikt 11,4 g.
ÖRHÄNGEN, 18K roséguld, flerfärgade behandlade safirer ca 8,97 ctv, höjd 41 mm, vikt 11 g, stift.
RING, 18K vitguld, baguette - och briljantslipade diamanter ca 1,96 ctv, ca TW-W/VVS-VS, stl ca 17,25 mm, vikt 8,6 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, droppslipade smaragder ca 2,20 ctv, 24 briljanter - och åttkantslipade diamanter ca 0,24 ctv, ca W-Cr/P, höjd 29 mm, vikt, 7,5 g, stift.
RING, 18K vitguld, trapet - , briljant - och åttkantslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca TW-TCa/VS-SI, stl 17,25 mm, vikt 3,5 g.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 52 briljantslipade diamanter ca 4,30 ctv, ca TW-Cr/VS-SI, längd 17 cm, vikt 14,5 g, några diamanter med nagg på kuletten.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, rosa opal, rosa turmaliner 0,60 ctv, Mandelstam, diamanter 0,02ctv, höjd 31 mm, vikt 4,2 g, stift, originalask.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 ovalslipade akvamariner ca 6,71 ctv, 28 briljantslipade diamanter ca 0,31 ctv, ca TW-Cr/VS-SI, höjd 28 mm, vikt7,4 g, huggies.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, odlade South Seapärlor ca 10,5 mm, 46 briljantslipade diamanter ca 0,81 ctv, ca TW-Cr/SI-P, höjd 32 mm, vikt 6,9 g, stift, några diamanter med nagg och skador.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, odlade barocka sötvattenspärlor, safirer, 10 briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, ca TW/VS, höjd 80 mm, vikt 21,8 g, krokar med stopp.