Avslutad | Julklapps – Lördag 10 december 2022
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant enligt gravyr 0,24 ct ca W/VS, stl 18 mm, Damiani, vikt 6,7 g.
RING, 18K guld, droppslipad diamant 0,55 ct, TW(F)/SI1, 10 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, stl 17,25 mm, vikt 3,6 g, några sidostenar har nagg.
MAUBOUSSIN, carmoséring, 18K guld, ovalslipad safir ca 4,00 ct, navett- och briljantslipade diamanter ca 1,40 ctv, ca River-Cr/VVS-VS, Paris, serienummer 32635, stl 16,75 mm, vikt 5,1 g, safiren har nagg och slitna fasettkanter.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, 4 briljantslipade diamanter ca 0,80 ctv ca TW-W/VS, längd 41 cm, venezia, vikt 10,3 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 blå topaser, 2 odlade droppformade sötvattenspärlor ca 10x13,5 mm, 2 briljantslipade diamanter ca 0,15 ctv, ca TW/P höjd 28 mm, vikt 10,7 g, stift
ARMBAND, 18K guld/vitguld, ametister, citriner, turmaliner, peridot, topas, längd 19 cm, vikt 17,9 g, några stenar med nagg och slitna fasettkanter.
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 odlade Tahitipärlor ca 13,3 mm, 2 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca W-TCr/VS-SI, vikt 11,0 g, stift/clips.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 0,54 ctv, ca TW-W/VS-SI, höjd 15 mm, clips, vikt 10,3 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, blå kalcedon, peridot, granat, citrin, ametist, briljantslipade diamanter ca 0,18 ctv, höjd 72 mm, vikt 14,6 g, stift, några stenar med nagg.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, odlade sötvattenspärlor, kalcedon, briljantslipade diamante ca 0,45 ctv, ca TW-TCa/VS-P, höjd 56 cm, vikt 11,1 g, krokar.
COLLIER, 18K roséguld, briljantslipad diamant ca 0,19 ct, ca TCr/VS, längd 42/45 cm, vikt 1,8 g.
HELALLIANSRING, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca TW-TCr/VS, stl 18,25 mm, vikt 1,6 g.
COLLIER, 18K roséguld, 24 briljantslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca TW-Cr/VVS-SI, mått 9,0 x 9,0 mm, längd 41/44 cm, vikt 2,7 g, några diamanter med ytdefekter.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K roséguld, briljantslipade diamanter ca 0,75 ctv, ca River(E)/P, vikt 0,8 g, stift, ena diamanten har inneslutningar som når ytan och andra har tjock rondist.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,75 ctv, ca W-TCr/VS, vikt 1,3 g, stift.
RING, 18K vitguld, briljant och åttkantslipade diamanter ca 0,13 ctv, safirer, vikt 7,6 g, stl 16,75 mm, vikt 7,6 g, slitage, safir med litet nagg.
RING, 18K guld, ametist ca 0,75 ct, briljantslipade diamanter ca 0,12 ctv, stl 17,25 mm, vikt 2,5 g.