581 - 600 av 620
1...293031 Gå till

Avslutad | Julklapps – Lördag 10 december 2022

Klubbad för

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant enligt gravyr 0,24 ct ca W/VS, stl 18 mm, Damiani, vikt 6,7 g.

Utrop: 6 400 kr

RING, 18K guld, droppslipad diamant 0,55 ct, TW(F)/SI1, 10 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, stl 17,25 mm, vikt 3,6 g, några sidostenar har nagg.

Utrop: 11 200 kr

MAUBOUSSIN, carmoséring, 18K guld, ovalslipad safir ca 4,00 ct, navett- och briljantslipade diamanter ca 1,40 ctv, ca River-Cr/VVS-VS, Paris, serienummer 32635, stl 16,75 mm, vikt 5,1 g, safiren har nagg och slitna fasettkanter.

Utrop: 50 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 6 briljantslipade diamanter ca W/VS, vikt 1,8 g, stift.

Utrop: 7 500 kr

HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, 4 briljantslipade diamanter ca 0,80 ctv ca TW-W/VS, längd 41 cm, venezia, vikt 10,3 g.

Utrop: 13 600 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 blå topaser, 2 odlade droppformade sötvattenspärlor ca 10x13,5 mm, 2 briljantslipade diamanter ca 0,15 ctv, ca TW/P höjd 28 mm, vikt 10,7 g, stift

Utrop: 5 000 kr

ARMBAND, 18K guld/vitguld, ametister, citriner, turmaliner, peridot, topas, längd 19 cm, vikt 17,9 g, några stenar med nagg och slitna fasettkanter.

Utrop: 18 000 kr

PÄRLÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 odlade Tahitipärlor ca 13,3 mm, 2 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca W-TCr/VS-SI, vikt 11,0 g, stift/clips.

Utrop: 15 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 0,54 ctv, ca TW-W/VS-SI, höjd 15 mm, clips, vikt 10,3 g.

6 000 kr

Utrop: 6 600 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, blå kalcedon, peridot, granat, citrin, ametist, briljantslipade diamanter ca 0,18 ctv, höjd 72 mm, vikt 14,6 g, stift, några stenar med nagg.

Utrop: 14 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, odlade sötvattenspärlor, kalcedon, briljantslipade diamante ca 0,45 ctv, ca TW-TCa/VS-P, höjd 56 cm, vikt 11,1 g, krokar.

Utrop: 5 600 kr

COLLIER, 18K roséguld, briljantslipad diamant ca 0,19 ct, ca TCr/VS, längd 42/45 cm, vikt 1,8 g.

Utrop: 5 100 kr

HELALLIANSRING, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca TW-TCr/VS, stl 18,25 mm, vikt 1,6 g.

Utrop: 4 400 kr

COLLIER, 18K roséguld, 24 briljantslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca TW-Cr/VVS-SI, mått 9,0 x 9,0 mm, längd 41/44 cm, vikt 2,7 g, några diamanter med ytdefekter.

Utrop: 9 000 kr

CHIAMPESAN, armband, 18K guld, Italien, längd 21 cm, vikt 32,3 g.

Utrop: 17 000 kr

ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K roséguld, briljantslipade diamanter ca 0,75 ctv, ca River(E)/P, vikt 0,8 g, stift, ena diamanten har inneslutningar som når ytan och andra har tjock rondist.

Utrop: 8 600 kr

ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,75 ctv, ca W-TCr/VS, vikt 1,3 g, stift.

Utrop: 12 000 kr

RING, 18K vitguld, briljant och åttkantslipade diamanter ca 0,13 ctv, safirer, vikt 7,6 g, stl 16,75 mm, vikt 7,6 g, slitage, safir med litet nagg.

Utrop: 4 800 kr

RING, 18K guld, ametist ca 0,75 ct, briljantslipade diamanter ca 0,12 ctv, stl 17,25 mm, vikt 2,5 g.

3 700 kr

Utrop: 4 200 kr

GUSTAF MÖLLENBORG, ljusstakar, ett par, silver, löstagbara manschetter, Stockholm 1856, höjd 16 cm, delvis fyllda, totalvikt 333,5 g.

Utrop: 2 000 kr