Avslutad | Julklapps – Lördag 10 december 2022
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 156 briljantslipade diamanterca 0,80 ctv, ca W-TCa/VS-SI, höjd 22 mm, vikt 9,5 g, stift.
RIVIERECOLLIER, 14K guld, 181 briljantslipade diamanter ca 6,27 ctv, blandade färger/SI-P, några troligen behandlade, längd 43 cm, vikt 13,4 g, flera diamanter har nagg och skador.
TENNISARMBAND, 14K vitguld, 75 briljantslipade diamanter ca 2,25 ctv, blandade färger/SI-P, några troligen behandlade, längd 18 cm, vikt 7,1 g, flera diamanter har nagg och skador.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 26 trapet- och 16 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, höjd 9,5 mm, vikt 2,5 g, stift.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,40 ct, ca TCr/SI2, stl 15,5 mm, vikt 6,3 g, natural på rondisten, etui från Jovenia.
COLLIER, 18K guld, smaragder 0,60 ctv, briljantslipade diamanter 0,16 ctv, ca W/VS-SI, längd 46 cm, vikt 2,3 g.
COLLIER, 18K guld, briljantslipade diamanter 0,50 ctv, ca TCr/SI-P, längd 40 cm, vikt 1,4 g.
COLLIER, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,32 ctv, ca TCr-Cr/SI-P, längd 40 cm, vikt 1,6 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, droppslipade diamanter ca 2,42 ctv, ca Fancy Dark Brown/P, 16 briljantslipade diamanter ca 0,09 ctv, ca W-Ca/VS-SI, höjd 19 mm, vikt 3,0 g, droppslipade diamanterna har små nagg, en liten briljantslipad diamant är skadad.
RING, 18K guld, cabochonslipad prehnite 7,08 ct, gröna turmaliner 0,40 ctv, diamanter 0,10 ctv, Mandelstam, stl 18,5 mm, vikt 4,5 g, originaletui.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, hjärtan, briljantslipade diamanter 0,40 ctv, ca TW-TCr/SI-P, stift, vikt 2,1 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca W-TCr/SI-P, stift, vikt 1,9 g,
ÖRHÄNGEN, 18K guld, droppslipade citriner 14,56 ctv, ovalslipade ametister, 12 briljantslipade diamanter 0,06 ctv, Mandelstam, höjd 46 mm, vikt 8,2 g, stift, originaletui.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, brioletteslipad rosenkvarts, ovalslipade peridoter 0,92 ctv, diamanter 0,02 ctv, Mandelstam, höjd 29 mm, vikt 5,7 g, stift, originalask.
COLLIER, 18K guld, kromdioptas, 8 diamanter ca 0,15 ctv, (Naturaler på två av de mindre) "Torque", tillverkad 1979 av Arne Blomberg (1930 - 2006), vikt 63,1 g.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, briljanter ca 3,40 ctv, ca TW-TCr(G-I)/VS, längd 18 cm, vikt 10,4 g.
TENNISARMBAND, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 3,30 ctv, ca TW-W(G-H)/VS, längd 18 cm, vikt 8,3 g.