Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 16 juni 2022
ÖRHÄNGEN, 14K guld, gammal - och åttkantslipade diamanter ca 0,85 ctv, höjd 18 mm, vikt 3,1 g, krokar med stopp, enstaka diamanter med skador och nagg.
RING, 18K guld/silver, oxiderad, rosa syntetisk safir, diamanter, stl 18,5 mm, vikt 2,9 g.
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor ca 7 mm, rosa, lås samt detaljer i sterlingsilver, trädd på vajer, längd 46 cm.
COLLIER, 2-rader, odlade sötvattenspärlor, iolit, lås i sterlingsilver, längd 46 cm.
COASTERS, ett par, silver, mytologiskt motiv, GAB, Stockholm 1947-1953, diameter 12 cm, totalvikt 239 g.
COLLIER, fasetterad ametist, odlade sötvattenspärlor, guldfärgat lås samt detaljer, trädd på vajer, längd 50 cm.
GUSTAF MÖLLENBORG, mockaskedar, 12 st, förgyllt silver, Stockholm 1894, längd 9 cm, totalvikt 152,3 g, etui.
SERVERINGSSKEDAR, ett par, förgyllt silver, längd 21,2 cm, totalvikt 122,6 g, etui.
LJUSSTAKAR, ett par, silver, geometriska former, Eric Löfman för MGAB, Uppsala 1972, höjd 8 cm, diameter 7,1 cm, signerade, fylld botten, totalvikt 543,8 g, små bucklor vid foten.
Silver Kaffeservis
GRÄDDKANNA & SOCKERSKÅL, 3 delar, silver, delvis förgyllt, sockerskål, gräddkanna, fat, C.G. Hallberg, Stockholm 1953, totala mått 17,5 x 12 x 4,5 cm, totalvikt 168,3 g.
KAFFESKEDAR, 12 st, silver, modell Rosenholm, GAB, Eskilstuna 1975-1983, längd 12,1 cm, totalvikt 169,7 g, etui.
COLLIER, odlade sötvattenspärlor i grått och blått, diskar med abalone-tripletter, lås i stål, längd 46 cm.
COLLIER, odlade sötvattenspärlor, onyx, lås samt detaljer i sterlingsilver, trädd på vajer, längd 45 cm.
PÄRLÖRHÄNGEN, förgyllt sterlingsilver, 14 odlade sötvattenspärlor, stift, mått ca 16 x 18 mm, vikt 6,8 g.