181 - 200 av 638
1...91011...32 Gå till

Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 16 juni 2022

Klubbad för

PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor ca 8,5 mm, trädd på vajer, lås i sterlingsilver, längd 79 cm.

Utrop: 500 kr

COLLIER, onyx, gröna och turkosa stenar, guldfärgat lås samt detaljer, trädd på vajer, längd 46 cm.

200 kr

Utrop: 250 kr

ÖRHÄNGEN, sterlingsilver, runda fasetterade ametister ca 6,0 mm, stift, vikt 1,4 g.

200 kr

Utrop: 250 kr

PÄRLÖRHÄNGEN, 9K guld, odlade barocka sötvattenspärlor ca 23 x 15 mm, krokar, vikt 13,7 g,

Utrop: 1 400 kr

ÖRHÄNGEN, sterlingsilver, rosenkvarts och färgade odlade sötvattenspärlor, krokar, längd ca 40 mm, vikt 10 g.

200 kr

Utrop: 250 kr

CARMOSÉRING, 18K vitguld, 9 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW/VS-SI, stl 16,5 mm, vikt 2,5 g, nagg på kulett.

2 500 kr

Utrop: 2 800 kr

ALLIANSRING, 18K vitguld, 7 rubiner, Andersson, Uppsala 1980, stl 18,75 mm, vikt 3,2 g.

1 800 kr

Utrop: 1 800 kr

DIAMANT, radiantslipad 0,63 ct, ca L/SI1.

4 200 kr

Utrop: 4 400 kr

HÄNGE MED KEDJA, 18K guld, hjärta, Pernilla Wiberg, längd 42 cm, vikt 4,1 g.

Utrop: 2 100 kr

STIGBERT, ring, 18K guld, citrin, Stockholm 1968, stl 17,75 mm, vikt 5,5 g, citrinen med slitage.

Utrop: 2 500 kr

COLLIER, 18K vitguld, ovalslipad safir ca 0,69 ctv, 11 briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca TW-TCR/VS-SI, Engelbert, längd 41,5 cm, vikt 7,8 g.

Utrop: 5 500 kr

RING, 18K vitguld, 54 briljantslipade diamanter ca 0,37 ct ca TCr-LY/P, stl 53,4 (ca 17 mm), vikt 5,4 g, några diamanter med nagg.

Utrop: 5 000 kr

12 KAFFESKEDAR, silver, 1914, delvis förgyllda, Södermalms Guldsmedsaffär, vikt 130,9 g, etui.

800 kr

Utrop: 900 kr

SERVETTRING, sterlingsilver, Stockholm 1960, signerad Åke Strömdahl, vikt 42,9 g.

500 kr

Utrop: 400 kr

DAVID ANDERSEN, örhängen, förgyllt sterlingsilver, svart och vit emalj, Norge, mått 19 mm, clips, vikt 6,7 g, små emaljskador.

Utrop: 250 kr

ARMBAND, sterlingsilver, svart emalj, Bernard Meldahl, Oslo, längd 19 cm, vikt 31,7 g, emaljskador.

950 kr

Utrop: 900 kr

W.A. BOLIN, ring, silver, grönt glas, 2 rosenslipade diamanter, Stockholm 1931, stl 16,25 mm, vikt 1,5 g, glaset har slitage.

700 kr

Utrop: 800 kr

HÄNGE, häst, 18K guld, höjd 24 mm, vikt 4,5 g.

2 300 kr

Utrop: 2 600 kr

PÄRLCOLLIER, doserat, troligen orientaliska pärlor ca 1,0-3,4 mm, lås i 18K vitguld med 9 gammal- och åttkantslipade diamanter, längd 40 cm, knutet, vikt 3,7 g, slitage på pärlorna.

Utrop: 2 900 kr

Silver Vas

VAS, sterlingsilver, delvis arbetad yta, Herberts Guld & Silver, Västervik 1978, höjd 12 cm, diameter 8,1 cm, vikt 208,5 g, liten buckla vid mynningen.

Utrop: 1 300 kr