Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 16 juni 2022
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor ca 8,5 mm, trädd på vajer, lås i sterlingsilver, längd 79 cm.
COLLIER, onyx, gröna och turkosa stenar, guldfärgat lås samt detaljer, trädd på vajer, längd 46 cm.
ÖRHÄNGEN, sterlingsilver, runda fasetterade ametister ca 6,0 mm, stift, vikt 1,4 g.
PÄRLÖRHÄNGEN, 9K guld, odlade barocka sötvattenspärlor ca 23 x 15 mm, krokar, vikt 13,7 g,
ÖRHÄNGEN, sterlingsilver, rosenkvarts och färgade odlade sötvattenspärlor, krokar, längd ca 40 mm, vikt 10 g.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, 9 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW/VS-SI, stl 16,5 mm, vikt 2,5 g, nagg på kulett.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 7 rubiner, Andersson, Uppsala 1980, stl 18,75 mm, vikt 3,2 g.
HÄNGE MED KEDJA, 18K guld, hjärta, Pernilla Wiberg, längd 42 cm, vikt 4,1 g.
STIGBERT, ring, 18K guld, citrin, Stockholm 1968, stl 17,75 mm, vikt 5,5 g, citrinen med slitage.
COLLIER, 18K vitguld, ovalslipad safir ca 0,69 ctv, 11 briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca TW-TCR/VS-SI, Engelbert, längd 41,5 cm, vikt 7,8 g.
RING, 18K vitguld, 54 briljantslipade diamanter ca 0,37 ct ca TCr-LY/P, stl 53,4 (ca 17 mm), vikt 5,4 g, några diamanter med nagg.
12 KAFFESKEDAR, silver, 1914, delvis förgyllda, Södermalms Guldsmedsaffär, vikt 130,9 g, etui.
DAVID ANDERSEN, örhängen, förgyllt sterlingsilver, svart och vit emalj, Norge, mått 19 mm, clips, vikt 6,7 g, små emaljskador.
ARMBAND, sterlingsilver, svart emalj, Bernard Meldahl, Oslo, längd 19 cm, vikt 31,7 g, emaljskador.
W.A. BOLIN, ring, silver, grönt glas, 2 rosenslipade diamanter, Stockholm 1931, stl 16,25 mm, vikt 1,5 g, glaset har slitage.
PÄRLCOLLIER, doserat, troligen orientaliska pärlor ca 1,0-3,4 mm, lås i 18K vitguld med 9 gammal- och åttkantslipade diamanter, längd 40 cm, knutet, vikt 3,7 g, slitage på pärlorna.