Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 16 juni 2022
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, doserad ca 4-7 mm, längd 48 cm, vikt 12,4 g, knutet.
BROSCH, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,17 ct, ca W/VS, diameter 21 m, vikt 3,5 g, lagning.
RING, 14K vitguld, blå turmalin, safirer, åttkantslipade diamanter ca 0,08 ctv, ca W/SI, stl 17 mm, vikt 1,6 g, diamanterna har skador och nagg.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, åttkantslipade diamanter ca 0,25 ct, ca W/SI, längd 40 cm, vikt 3,7 g.
RING, 18K guld, blå topas, åttkantslipade diamanter ca 0,06 ctv, stl 17 mm, vikt 2,8 g.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 6,0 mm, kullås i 18K guld, längd 45 cm, knutet, vikt 20,1 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, safir, briljantslipade diamanter ca 0,08 ct, stift, vikt 2,2 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, safirer, briljantslipade diamanter ca 0,12 ctv, ca W/SI, stift, vikt 2,5 g.
COLLIER, 18K vitguld, rubiner, gammalslipade och åttkantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca W-Cr/SI, längd 45 cm, vikt 5,5 g, rubinerna har slitna fasettkanter.
Smycken Enstenshänge
ENSTENSHÄNGE, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,31 ct ca W/P, vikt 0,4 g.
RING, 14K guld, topas, pärlemor, åttkantslipade diamanter ca 0,28 ctv, stl 17,75 mm, vikt 5,8 g, topasen med nagg.
BROSCH, 14K guld, triangulärt slipad granat, briljantslipad diamant ca 0,04 ct, längd 66 mm, vikt 5,3 g.
BROSCH,18K guld, pärla, emalj, rosenslipade diamanter, fransk stämpel, höjd 33 mm, vikt 3,9 g.
RING, 23K/18K guld, safirer, 3 briljantslipade diamanter ca 0,38 ctv, ca TW-W/VS-P, stl 18,5 mm, vikt 5,1 g, en diamant med nagg på kuletten, ena safiren med nagg.
Visa varaSmycken Örhängen
ÖRHÄNGEN, låghatligt guld ca 9K, silver, diamanter ca 0,18 ctv, månstenar, ametister, höjd 35 mm, krokar, vikt 4,7 g, flertalet stenar med skador.
GERDA LYNGGAARD POUR MOIES, collier, 13 rader, kulor av horn, Köpenhamn, längd ca 60-100 cm, några kulor har sprickor, smyckespåse(skadat).