Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 16 juni 2022
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 6,6-6,9 mm, lås i silver, längd 69 cm, knutet, vikt 38,0 g.
COLLIER, sterlingsilver, odlade sötvattenspärlor ca 5,2 mm, längd 42 cm, vikt 8,6 g.
SMYCKESET, collier, armband, odlade sötvattenspärlor, bergskristall, lås i 9K och förgyllda detaljer, längd 42/19 cm,
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor ca 4,5 mm, ametist, silverfärgat lås, längd 46 cm.
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor, knappformade, lås i sterlingsilver, längd 42 cm.
RING, 18K vitguld, 34 briljantslipade diamanter om totalt ca 0,17 ct, ca TW-Cr/SI-P, storlek 15,5 mm, vikt 2,7 g, svaga fattningar, en betydande andel av diamanterna sitter snett i fattningarna, bortslitna stämplar.
HÄNGE/KEDJA, 18K guld/vitguld, briljantslipad diamant ca 0,15 ct, W(H)/P1, längd 45 cm, vikt 4,4 g, skadad kulett.
RING, 18K guld, 2 gammalslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca TW-TCa/VS-SI, 2 vita safirer, Carl Larsson, Köping 1948, stl 17 mm, vikt 5,6 g, 1 diamant med skada, safirer med nagg.
ARMBAND, oxiderat sterlingsilver, delvis förgyllt, cubic zirkon, labradorit, justerbar längd 20-25 cm, vikt 35,2 g.
CHARLES ALBERT, hänge och örhängen, sterlingsilver, Kyanit, krokar, hängets höjs 70 mm, örhängenas höjd 39 mm, vikt 25 g.
BÄGARE, silver, jugend, Cort Hannibal, Köpenhamn 1917, höjd 6 cm, diameter 5,5 cm, vikt 56,5 g, buckla.