281 - 300 av 322
1...14151617 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 14 maj 2022

Klubbad för

ARMRING, 14K guld, vit korund, innermått 50 x 62 mm, vikt 20,5 g, något skev.

Utrop: 7 500 kr

RING, 18K guld, cabochonslipad ametist ca 30,00 ct, ca 21,6x17,2 x12,1 mm, 6 åttkantslipade diamanter, Owen & Larsson, Djursholm ca 1940-tal, ca 0,12 ctv, stl ca 15,5 mm, vikt 16,0 g, ametisten har repor och nagg samt sitter aningen löst i sin fattning.

Utrop: 6 700 kr

SMYCKESET, brosch, örhängen, vit/gul metall, granater, brosch ca 60x40 mm, längd örhängen ca 2 cm, örhängen med skruvmekanism, originaletui, etui trasigt.

Utrop: 1 400 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,56 ct, ca TW(F-G)/SI1, Stockholm 1974, stl 17,5 mm, vikt 3,4 g, gravyr.

Utrop: 13 400 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 1,00 ct, TW(F)/P1, laserinskription GIA 6331172136, stl 17 mm, vikt 2,6 g, diamant med något mjölkigt utseende samt med inverterade naturaler.

23 000 kr

Utrop: 25 500 kr

HÄNGE, 14K guld, kamé i form av Tara (kvinnlig Buddha), onyx, korall, 27 briljantslipade diamanter ca 0,70 ct, ca W-Ca/SI-P, 6x4,8 cm, vikt 29,3 g, några diamanter med nagg och skador.

Utrop: 25 000 kr

GUSTAF MÖLLENBORG, kanna, silver, invändigt förgylld, svängda reliefåsar, blomgirlanger, Stockholm 1896, höjd 16 cm, längd 10,5 cm, vikt 249,4 g, något skev fotring.

Utrop: 1 700 kr

RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,50 ct D/SI1, GIA laserisnkription 2206787848, 32 briljantslipade diamanter ca 0,14 ctv, stl 17,25 mm, vikt 2,4 g, GIA certifikat.

Utrop: 19 000 kr

DIAMANT, smaragdslipad, 27,91 ct, behandlad svart, AIG certifikat D4230129021, sprickbildning och naturliga håligheter.

6 000 kr

Utrop: 6 600 kr

HELALLIANSRING, 18K vitguld, baguetteslipade diamanter ca 1,50 ctv, ca TW-TCa/VS-SI, stl 17 mm, vikt 3,5 g, svaga fattningar, en del diamanter sitter snett i fattningarna, några diamanter med nagg.

Utrop: 4 500 kr

5 KNAPPAR, 18K guld, ametister ca 2,50-3,00 ct/st, A.G. Dufva, Stockholm 1949, diameter ca 11,5 mm, totalvikt 11,8 g.

4 800 kr

Utrop: 5 400 kr

HÄNGE, 18K guld, kors, 6 smaragder, 17 briljanter ca 0,34 ctv, ca 40x23 mm, vikt 6,7 g, smaragder med nagg, någon enstaka diamant med nagg eller skada.

Utrop: 4 200 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld/vitguld, höjd 4,0 cm, vikt 4,3 g.

Utrop: 2 200 kr

ARMBAND, platina, gammalslipade diamanter ca 1,20 ctv, ca W-Cr/SI-P, Holm & Hallgren, Stockholm, säkerhetskedja, längd 18 cm, vikt 13,4 g, diamanter med nagg.

Utrop: 9 000 kr

RING, 18K vitguld, safirer, gammal- och åttkantslipade diamanter ca 0,35 ctv, stl 16,5 mm, vikt 5,6 g, senare ringskena, Thomasson, Stockholm, 1963, safrer med skador och nagg, några diamanter med nagg och skador, svaga fattningar, spricka i lödning.

Utrop: 6 900 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,50 ct, ca W(H)/P1, stl 17,5 mm, vikt 2,3 g, slitna klor.

Utrop: 9 000 kr

COLLIER, 18K guld, citriner, granater, peridoter, ioliter, pärlor, längd 40 cm, vikt 32,1 g, några stenar med nagg och skador.

5 900 kr

Utrop: 4 600 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, gammalslipad diamant ca 0,65 ct, ca Cr(J)/P1, stl 18 mm, vikt 3,3 g, diamanten har en inneslutning som når ytan med ett nagg/natural som befinner sig i anslutning til denna, diamanten har även naturaler runt rondisten.

Utrop: 6 600 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, äldre briljantslipad diamant ca 0,79 ct, ca TW(G)/SI2, 4 åttkantslipade diamanter ca 0,04 ctv, Stockholm 1959, stl 19,25 mm, vikt 3,4 g.

Utrop: 18 000 kr

ENSTENSRING, platina, briljantslipad diamant ca 0,62 ct, ca TW(F)/VS1, EXC/EXC/EXC, laserinskription GIA 5116674717, stl 17,75 mm, vikt 3,9 g.

16 000 kr

Utrop: 18 000 kr