301 - 320 av 322
1...151617 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 14 maj 2022

Klubbad för

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,54 ct enligt gravyr, ca TW(F)/VVS, stl 18,75 mm, vikt 2,8 g.

Utrop: 16 000 kr

RING, 14K guld, sockertoppslipad safir, 2 gammalslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca Cr/VS, stl 17,5 mm, vikt 5,2 g, en diamant skadad.

Utrop: 4 000 kr

RING, 18K vitguld, rubin, antikslipad diamant ca 0,25 ct, ca TW/P, rosenstenar, J Petterssons Eftr, Stockholm 1967. stl 18,25 mm, vikt 3,2 g, rubin med slitna fasettkanter, några diamanter med nagg och skador, slitna klor, svaga fattningar.

Utrop: 3 600 kr

RING, 18K vitguld, ovalslipad safir ca 1,06 ct, 22 briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv, stl 17,25 mm, vikt 4,0 g, safir med liten skada.

Utrop: 8 500 kr

ARMBAND, 14K guld/vitguld, 13 briljantslipade diamanter ca 0,90 ctv, ca TW-W/VS-SI, längd 18 cm, vikt 13,8 g, några diamanter med nagg.

Utrop: 11 500 kr

ARMBAND, 18K svartrodierat guld, peridoter ca 31,46 ctv, svarta diamanter ca 10,57 ctv, längd19 cm, vikt 37,6 g.

Utrop: 28 000 kr

PÄRLÖRHÄNGEN, 18K vitguld, odlade sötvattenspärlor ca 12,5x10 mm, 6 briljantslipade diamanter ca 0,46 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, höjd 25 mm, vikt 7,3 g, stift.

8 000 kr

Utrop: 9 000 kr

CARMOSÉRING, 18K guld, delvis rodinerat, ovalslipad rosa safir ca 1,86 ct, 10 briljantslipade diamanter ca 0,62 ctv, ca TW/VS-SI, stl 17 mm, vikt 4,2 g, en diamant är skadad.

14 000 kr

Utrop: 15 400 kr

Smycken Enstenshänge

ENSTENSHÄNGE, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,46 ct, ca River(D)/VS2, vikt 0,8 g, diamanten med litet nagg på kuletten.

Utrop: 12 600 kr

COLLIER, 18K vitguld, odlade pärlor ca 5,5-6 mm, svarta diamanter ca 1,20 ctv, cabochonslipad ametist, längd 41,5 cm, vikt 25,6 g, några diamanter med nagg och natirliga håligheter.

Utrop: 8 000 kr

COLLIER, gulmetall, granater, längd 40 cm, vikt 33,6 g.

Utrop: 1 500 kr

BROSCH, 14K guld, rosenslipad diamant, hårgömma, 1800-tal, diameter 41 mm, vikt 12,8 g.

Utrop: 6 600 kr

RING, 18K guld, rubiner, Stockholm 1960, stl 18 mm, vikt 9,9 g, slitna klor, rubinerna med nagg och slitage.

Utrop: 8 900 kr

ÖRHÄNGEN, platina, cabochonslipade safirer, äldre åttkant - och rosenslipade diamanter, omvänd krok, höjd 33 mm, vikt 5 g.

8 000 kr

Utrop: 9 000 kr

ASPREY, cigarettmunstycke, sköldpadd, rubiner.

3 000 kr

Utrop: 3 300 kr

RING, 18K vitguld, 34 briljantslipade diamanter ca 1,80 ctv ca W-Ca/VS-SI, stl 17,5 mm, vikt 12,7 g.

8 600 kr

Utrop: 8 000 kr

DIAMANT, briljantslipad 0,74 ct, ca TW(G)/VVS.

22 500 kr

Utrop: 25 000 kr

ARMRING, 18K vitguld, baguetteslipade diamanter 2,42 ctv, briljantslipade diamanter 0,73 ctv, ca TW-TCa/VVS-SI, 55 x 48 mm, vikt 18,9 g.

Utrop: 34 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca1,86 ctv, ca W/SI, stift, höjd 4 cm, vikt 8,9 g.

19 400 kr

Utrop: 21 500 kr

HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, baguetteslipade diamanter ca 1,02 ctv, briljantslipade diamanter 0,48 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, längd 42 cm, vikt 6,1 g.

Utrop: 13 000 kr