Avslutad | Klassiska – Lördag 14 maj 2022
RING, 18K vitguld, 21 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 16,5 mm, vikt 8,3 g, några diamanter med nagg.
Silver Vas
VAS, silver, välvd fot, slät form, fasettering mellan fot och liv, ca 1920, svensk importstämpel, höjd 24 cm, diameter 13 cm, vikt 291,1 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 40 briljantslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca TW-Cr/P, diameter 16 mm, vikt 1,8 g, huggies, har både 14K och 18K stämplar, men de är 18K.
ÖRRINGAR, 18K guld, 48 briljantslipade diamanter ca 0,72 ctv, ca TW-TCr/P, diameter 20 mm, stift, vikt 3,5 g.
ARMBAND, 18K guld, 16 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW-TCr/P, längd 16,5-19,5 cm, vikt 1,7 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 1,00 ct, ca TW(G)/VS1, stl 17,25 mm, vikt 3,4 g, diamanten har låg krona.
HÄNGE MED KEDJA, 18K guld, smaragd, briljant- och äldre briljantslipade diamanter ca 1,40 ctv, ca TW-W/VS-SI, höjd 40 mm, kedja 40 cm, vikt 5,7 g, några diamanter med nagg, smaragd med inneslutningar som når ytan.
RING, 18K vitguld, kuddslipad safir ca 2,10 ct, briljantslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca TW-Cr/VS-SI, stl 17,25 mm, vikt 4,7 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 10 flanderslipade diamanter ca 1,0 ctv, ca River-TW/VVS-VS, stl 16,75 mm, Rolf Karlsson, Stockholm, vikt 7,8 g, gravyr, en diamant har nagg och en diamant har skada.
MATSILVER, 60 delar, Gammal Dansk, 12 matgafflar, 12 matknivar, 12 matskedar, 12 efterrättsskedar, 12 kaffeskedar, total vikt 2817,9 g.
ELON ARNEHILL, collier, 18K guld, matterad yta, Malmö1997, längd 42 cm, vikt 25,3 g,(d)
RING, 18K guld/vitguld, 3 old mine cut diamanter ca 1,00 ctv, ca Ca/SI-P1, en sidodiamant liten skada i ett hörn, en sidodiamant inneslutning som når ytan, 2 baguetteslipade blå safirer ca 0,70 ctv, stl 17,75 mm, vikt 2,67 g.
ARMRING, 18K vitguld, 32 baguetteslipade diamanter ca 6,00 ctv, ca TW-W(G-H)/VVS-SI, ca 62x54 mm, vikt 24,2 g, någon enstaka diamant sitter något snett i fattningen.
CARMOSÉRING, 18K rodierat guld, ovalslipad blå safir ca 0,60 ct, 12 briljanter ca 0,30 ctv, ca TCr/VS, stl 16,5 mm, vikt 2,8 g.
3-STENSRING, 18K guld, gammalslipad diamant ca 0,21 ct, ca TCr/SI1, 2 gammalslipade diamanter ca 0,04 ctv, ca TCr/P, sidostenarna infattade i silver, stl 17 mm, vikt 2,9 g, troligen Guldsmed Sandahls Eftr Magnusson, Jönköping 1948.
HÄNGE MED KEDJA, 18K guld, 6 briljantslipade diamanter ca 0,44 ctv, ca TW-W/VVS-SI, kors 11 x 9,0 mm, kedja 42/45 cm, vikt 2,6 g.
FISKBESTICK, silver, 12 delar, 6 fiskgafflar, 6 fiskknivar, portugisiska stämplar, mått 17,5-19,8 cm, totalvikt 770,2 g, etui, monogram.