261 - 280 av 322
1...131415...17 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 14 maj 2022

Klubbad för

COLLIER, 18K guld, längd 47,5 cm, vikt 45,8 g.

Utrop: 25 000 kr

RING, 18K vitguld, 21 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 16,5 mm, vikt 8,3 g, några diamanter med nagg.

Utrop: 13 800 kr

Silver Vas

VAS, silver, välvd fot, slät form, fasettering mellan fot och liv, ca 1920, svensk importstämpel, höjd 24 cm, diameter 13 cm, vikt 291,1 g.

Utrop: 4 400 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 40 briljantslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca TW-Cr/P, diameter 16 mm, vikt 1,8 g, huggies, har både 14K och 18K stämplar, men de är 18K.

5 900 kr

Utrop: 6 700 kr

ÖRRINGAR, 18K guld, 48 briljantslipade diamanter ca 0,72 ctv, ca TW-TCr/P, diameter 20 mm, stift, vikt 3,5 g.

Utrop: 8 200 kr

ARMBAND, 18K guld, 16 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW-TCr/P, längd 16,5-19,5 cm, vikt 1,7 g.

Utrop: 6 700 kr

RING, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,37 ct, ca TW/VS, stl 17 mm, vikt 10,5 g.

Utrop: 8 500 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 1,00 ct, ca TW(G)/VS1, stl 17,25 mm, vikt 3,4 g, diamanten har låg krona.

Utrop: 50 000 kr

HÄNGE MED KEDJA, 18K guld, smaragd, briljant- och äldre briljantslipade diamanter ca 1,40 ctv, ca TW-W/VS-SI, höjd 40 mm, kedja 40 cm, vikt 5,7 g, några diamanter med nagg, smaragd med inneslutningar som når ytan.

10 000 kr

Utrop: 11 500 kr

RING, 18K vitguld, kuddslipad safir ca 2,10 ct, briljantslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca TW-Cr/VS-SI, stl 17,25 mm, vikt 4,7 g.

Utrop: 13 800 kr

ALLIANSRING, 18K vitguld, 10 flanderslipade diamanter ca 1,0 ctv, ca River-TW/VVS-VS, stl 16,75 mm, Rolf Karlsson, Stockholm, vikt 7,8 g, gravyr, en diamant har nagg och en diamant har skada.

5 500 kr

Utrop: 4 500 kr

MATSILVER, 60 delar, Gammal Dansk, 12 matgafflar, 12 matknivar, 12 matskedar, 12 efterrättsskedar, 12 kaffeskedar, total vikt 2817,9 g.

Utrop: 16 000 kr

ELON ARNEHILL, collier, 18K guld, matterad yta, Malmö1997, längd 42 cm, vikt 25,3 g,(d)

Utrop: 13 000 kr

RING, 18K guld/vitguld, 3 old mine cut diamanter ca 1,00 ctv, ca Ca/SI-P1, en sidodiamant liten skada i ett hörn, en sidodiamant inneslutning som når ytan, 2 baguetteslipade blå safirer ca 0,70 ctv, stl 17,75 mm, vikt 2,67 g.

Utrop: 5 700 kr

ARMRING, 18K vitguld, 32 baguetteslipade diamanter ca 6,00 ctv, ca TW-W(G-H)/VVS-SI, ca 62x54 mm, vikt 24,2 g, någon enstaka diamant sitter något snett i fattningen.

Utrop: 49 000 kr

CARMOSÉRING, 18K rodierat guld, ovalslipad blå safir ca 0,60 ct, 12 briljanter ca 0,30 ctv, ca TCr/VS, stl 16,5 mm, vikt 2,8 g.

Utrop: 4 000 kr

3-STENSRING, 18K guld, gammalslipad diamant ca 0,21 ct, ca TCr/SI1, 2 gammalslipade diamanter ca 0,04 ctv, ca TCr/P, sidostenarna infattade i silver, stl 17 mm, vikt 2,9 g, troligen Guldsmed Sandahls Eftr Magnusson, Jönköping 1948.

Utrop: 2 500 kr

HÄNGE MED KEDJA, 18K guld, 6 briljantslipade diamanter ca 0,44 ctv, ca TW-W/VVS-SI, kors 11 x 9,0 mm, kedja 42/45 cm, vikt 2,6 g.

Utrop: 6 600 kr

FISKBESTICK, silver, 12 delar, 6 fiskgafflar, 6 fiskknivar, portugisiska stämplar, mått 17,5-19,8 cm, totalvikt 770,2 g, etui, monogram.

Utrop: 4 900 kr

DIAMANT, smaragdslipad, 1,12 ct, TCr(I)/VVS2, liten inverterad natural vid rondisten.

Utrop: 33 000 kr