Avslutad | Klockor – Lördag 2 april 2022
OMEGA, herrur, 33 mm, Cal 552, Serie nr. 22201420, Ref nr. BA 161.0009, Boett nr. 161.009, 18K guld, automatisk, plexiglas, skadad urtavla, gravyr, läderband, ca 1965.
OMEGA, Seamaster, Cal 562, Serie nr. 19054295, Ref nr. OT 14770, Boett nr. 14770 SC -61, herrur, 34 mm, 18K guld, automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla, ca 1961.
Klockor Lemania
LEMANIA, herrur, 34 mm, Cal 3000, Serie nr. 2384816, Boett nr. 929-66, 18K guld, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, bucklor, ca 1966.
CARTIER, Santos Galbée, Cal 687, Boett nr. 187901 / 35491, unisex, 29,5 x 29,5 (41) mm, stål/guld, quartz, safirglas (repa), datum, skadad urtavla, defekt (går ej, akut servicebehov), originallänk (defekt/lagningar, se bilder), viklås, Ref nr. 12/90, cert, april 1990.
OMEGA, Seamaster 600, Cal 601, Serie nr. 21662508, Ref nr. ST 135.012, Boett nr. 135.012, herrur, 32,5 mm, stål, manuell, plexiglas, skadad urtavla, läderband, ca 1964.
HÄNGUR, 23,5 mm, Boett nr. 35813, 18K guld, cylindergång, krona defekt, skadad urtavla, emalj (skadad), 1 st. rosenslipad diamant, innerlock i 18K guld, urverk signerat "Le Coultre et Cie", brosch med halvpärla och 22 st. rosenslipade diamanter, ca 1890, originaletui (Harvey & Gore, London).
Klockor Swatch
SWATCH, Irony, Dark Sky, Cal ETA 2842, Ref nr. YAS407, herrur, 37,4 mm, stål, automatisk, plexiglas, datum, glasbaksida, integrerat läderband, originalspänne, ca 2012.
Klockor Lapponia
LAPPONIA, El Dorado, designad av Björn Weckström, herrur, 25 x 35,5 mm, 18K guld, quartz, mineralglas, monogram, läderband, ca 1985,
BREITLING, Transocean, Day & Date, Cal 45 (SW-240-1), Verk nr. 1615326, Serie nr. 11615326, Ref nr. A4531012/G751, Boett nr. 0214 B3, herrur, 43 mm, stål, automatisk, safirglas, dag, datum, läderband, originalspänne i stål, cert, januari 2017, box, ytterkartong.
OMEGA, Seamaster, "Naiad Crown", Cal 284, Serie nr. 15812837, Ref nr. KO 2938, Boett nr. 2938-1 SC (HF), herrur, 36 mm, guld på stål, manuell, plexiglas, skadad urtavla, läderband, ca 1956.
SEIKO, Diver´s 200m, Cal 7S26, Ref nr. SKX007, Serie nr. 693768, Boett nr. 7S26-0020, herrur, 42 mm, stål, automatisk, hardlexglas, dag, datum, originallänk, viklås, gummiband, originalspänne, ca 2016.
ROLEX, Oyster Perpetual, Datejust, Chronometer, Ref nr. 116233, Serie nr. 328F6452, Cal 3135, Verk nr. F5274344, Boett nr. 2080, herrur, 36 mm, stål/guld, automatisk, safirglas, datum, diamanturtavla (10 st. 8/8), Oysterlänk, viklås (Crownclasp), Ref nr. 72603A-469/7GT/F9U, cert, november 2016, box, ytterkartong.
Klockor Glycine
GLYCINE, Combat SUB, Ref nr. 3864.19AT-N, herrur, 40,5 mm, stål, quartz, safirglas, datum, gummiband, originalspänne, cert, november 2015.
SEIKO, Grand Quartz, Serie nr. 930973, Boett nr. 9943-8010, herrur, 36 mm, stål, quartz, hardlexglas, dag, datum, läderband, ca 1979.
OMEGA, Seamaster 30 (T Swiss Made T), Cal 286, Serie nr. 21350985, Ref nr. ST 135.007, Boett nr. 135.007-64, herrur, 35 mm, stål, manuell, plexiglas, skadad urtavla, ca 1964, metallänk ej original.
OMEGA, "J.P.Brandt", herrur, 33,5 mm, Cal 30 T2 PC, Serie nr. 11126240, Boett nr. JPB, 14K guld, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, läderband, servad november 2021, ca 1948.
ROLEX, Sky-Dweller, Oyster Perpetual, Chronometer, Ref nr. 326933, Serie nr. 284A73H4, Cal 9001, herrur, 42 mm, stål/guld, automatisk, safirglas (nagg), datum, månad, 24-timmarsvisning, Oysterlocklänk, viklås (Easylink), Ref nr. 72223-4VQ/T0U+3NW, cert, oktober 2017, box, ytterkartong.
ZENITH, Grande Port Royal, El Primero Rectangle, "Tachymetre"; Cal 400 Z, Serie nr. 1183874, Ref nr. 03.0550.400/01.M550, kronograf, herrur, 36 x 40 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, glasbaksida, originallänk, viklås, cert, januari 2010, box, ytterkartong.
OMEGA, Seamaster, Cal 267, Serie nr. 16180775, Ref nr. CK 2937, Boett nr. 2937-2, herrur, 36 mm, stål, manuell, plexiglas (skadat), liten sekundvisare, skadad urtavla, läderband, ca 1958.