Avslutad | Klockor – Lördag 2 april 2022
ROLEX, Oyster Perpetual, Datejust (Swiss Made), Chronometer, Ref nr. 79173, Serie nr. P651795, Cal 2235, Verk nr. A 0393692, Boett nr. 2060, damur, 26 mm, stål/guld, automatisk, safirglas, datum, defekt (servicebehov), Oysterlänk, viklås, Ref nr. 78243-AB12/490 B, ca 2000.
Klockor Georg Jensen
GEORG JENSEN, Vivianna, design Torun Bülow, Cal Peseux 7001, Ref nr. 0253, Boett nr. 786 / 7001, hängur, 33 mm, stål, manuell, plexiglas, skadad urtavla, ca 1985, halskedja.
OMEGA, Seamaster, Cal 268, Serie nr. 17254280, Ref nr. CK 14389, Boett nr. 14389-4, herrur, 35 mm, stål, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla/visare, ca 1959, metallänk ej original.
Klockor Bvlgari
BVLGARI, Assioma, Cal 220 TEEG, Verk nr. 338305, Serie nr. D 8122, Ref nr. AA 44 S, unisex, 34,5 x 35 mm, stål, automatisk, safirglas, pärlemorurtavla med diamanter (40 st.), läderband, viklås, ca 2006.
ROLEX, Oyster Perpetual, Datejust (T Swiss Made T), Ref nr. 69173, Serie nr. X446605, Cal 2135, Verk nr. 2126489, Boett nr. 69000A, damur, 26 mm, stål/guld, automatisk, safirglas (repor/nagg), datum, skadad urtavla, defekt (akut servicebehov), Jubileelänk (skadad), viklås, Ref nr. 62523D-18-S-CL11/468 B, cert, januari 1993, box, ytterkartong.
Klockor Chopard
L.U.C, fickur, 54,5 mm, savonett, Boett nr. 533, 14K guld, ankargång, urtavla ej signerad, skadad urtavla, bucklor, ca 1910.
Klockor Sjöö Sandström
SJÖÖ SANDSTRÖM, Chronolink, Worldtimer UTC, "Golf", Cal SS G2 (ETA 7001), Serie nr. 2105, Ref nr. WT 6202, herrur, 40 mm, stål/titan, analog/manuell, digital/quartz, safirglas, liten sekundvisare, originallänk, viklås, servad april 2021, ca 2002, box.
OMEGA, De Ville, Prestige, Chronometer, Cal 2202 (A), Verk nr. 85109303, Serie nr. 85109303, PIC nr. 4813.30.01, Ref nr. ST 168.1070, Boett nr. 168.1070 (LL), herrur, 39 mm, stål, automatisk (Co-Axial), safirglas, liten sekundvisare, läderband, originalspänne, cert, april 2011, box, ytterkartong (skadad).
INTERNATIONAL WATCH Co, Schaffhausen, herrur, 34,5 mm, Cal 8541B, Serie nr. 1961416, Boett nr. 1990655 / R810A, 18K guld, automatisk, plexiglas, datum, defekt (behov av service), gravyr, läderband, cert (ej komplett), ca december 1971, box (skadad).
must de CARTIER, Tank, Cal 78-1 (ETA 2512-1), Boett nr. 3 247096, damur, 20,5 x 20 (28) mm, förgyllt silver, manuell, mineralglas, läderband, originalspänne i doublé, ca 1980.
BREITLING, Navitimer 01, Cal B01, Verk nr. 3111231, Serie nr. 3111231, Ref nr. AB012012/BB01, Boett nr. 0912B4, kronograf, herrur, 43 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, vridbar innerring, läderband, originalspänne, Ref nr. A20BA.1, cert, oktober 2014, box, ytterkartong.
Klockor Porsche Design
PORSCHE DESIGN, P´6600, Dashboard, "Tachymeter", Cal ETA 2894-2, Serie nr. 223.881, Ref nr. 6612.15.14,1190, Boett nr. 6612.15/3, kronograf, herrur, 42 mm, titan/gummi, automatisk, safirglas, datum, glasbaksida, gummiband, viklås i titan, cert, juli 2015, box, ytterkartong.
ZENITH, fickur, 51,5 mm, savonett, Serie nr. 2471740, Boett nr. 231216, 18K guld, ankargång, urtavla ej signerad, defekt (fjäder av, behov av service), innerlock i 18K guld, bucklor, ca 1919.
OMEGA, Seamaster (200 M), "Pre-Bond", Chronometer, Cal 1111 (ETA 2892-2), Verk nr. 49537579, Serie nr. 49537579, PIC nr. 2800.50.00, Ref nr. ST 368.1051, Boett nr. 368.1051 (LL), herrur, 39 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, skadad urtavla/visare, defekt (akut servicebehov), lysppunkt i bezel saknas, integrerad originallänk, viklås (saknar logga), Ref nr. 1455/452, ca 1991.
ROLEX, Oyster Perpetual, Day-Date (T Swiss T), Chronometer, Ref nr. 18038, Serie nr. 6088875, Cal 3055, Verk nr. 0295086, Boett nr. 18000, herrur, 36 mm, 18K guld, automatisk, safirglas (repor/nagg), dag (Tyska), datum, diamanturtavla (8 st. diamanter + 2 st. baguetter), skadad urtavla/visare, servicebehov, läderband, ca 1979.
ROLEX, Oyster Perpetual, Datejust (Swiss Made), Chronometer, Ref nr. 69178, Serie nr. L828073, Cal 2135, Verk nr. 1464445, Boett nr. 69000A, damur, 26 mm, 18K guld, automatisk, safirglas, datum, utbytt urtavla/visare (Luminova), Presidentlänk, viklås, Ref nr. 8570F-O4/68 B, totalvikt 72,4 gram, cert, juli 1990, box (ej komplett).
ROLEX, Oyster Perpetual, Date (T Swiss Made T), Chronometer, Ref nr. 15010, Serie nr. L317497, Cal 3035, Verk nr. 2117704, Boett nr. 15000, herrur, 34 mm, stål, automatisk, plexiglas, datum, Oysterlänk, viklås, Ref nr. 78350-N4/557, servad februari 2022, cert, oktober 1989, box.
ROLEX, Precision, damur, 16 x 20 (28,5) mm, Cal 1300, Serie nr. 350815, Boett nr. 9179, 9K guld, manuell, plexiglas, skadad urtavla, läderband, ca 1946.
Klockor Eterna
ETERNA, herrur, 36,5 mm, Cal 852 U, Serie nr. 3768554, Boett nr. 3632922, stål, manuell, plexiglas, målad sekundvisare, skadad urtavla, läderband, ca 1953.