Avslutad | Klassiska – Lördag 23 april 2022
ÖGLA TILL HÄNGE, 14K guld, 3 antikslipade diamanter ca 0,30 ctv, höjd 11 mm, vikt 0,6 g.
K.ANDERSON, ring, 18K guld, gammalslipad diamant ca 0,20 ct, W/SI, Stockholm 1896, stl 16,5 mm, vikt 4,0 g.
RING, 18K guld / vitguld, 5 briljantslipade diamanter 0,74 ctv enligt gravyr, stl 17,25 mm, vikt 8,7 g.
PUDERDOSA, förgyllt silver, emalj, Art Deco, Tyskland 1920/30-tal, 45x40 cm, vikt 71,9 g, emaljskada
ARMBAND, 18K guld, 30 odlade saltvattenpärlor 7,20 mm, 7 briljantslipade diamanter ca 0,13 ctv, ca TW/VVS-VS, Guldsmederna Karin & Sören, Norrtälje, vikt 54,1 g.
ARMBAND, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,75 ctv, TW-Cr/VS-SI, längd 18 cm, vikt 17,3 g.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 3,00 ctv, ca W(H)/SI-P, stl 17 mm, vikt 3,6 g.
RING, 18K guld, briljant - och åttkantslipade diamanter 2,39 ctv, ca TW/VS, Stockholm 1975, stl 17,25 mm, vikt 10,7 g, enstaka diamanter med skador och nagg.
ÖRHÄNGEN, 18K guld,130 briljantslipade diamanter ca 1,58 ctv, ca TW-W/SI, höjd 5,8 cm, vikt 3,6 g, krokar.
HÄNGE, 18K vitguld, 20 briljantslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca TW-Cr/VS, hjärta, höjd 21 mm, vikt 3 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 14K guld, briljantslipade diamanter ca 1,30 ctv, ca Yellow/VS-SI, stift, vikt 1,6 g, en sten är skadad
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K guld, barocka odlade sötvattenspärlor, citriner, turmaliner, höjd 45 mm, vikt 19,3 g, stift.
ENSTENSRING, 18K guld, briljantslipad diamant 0,32 ct, TW/SI enligt gravyr, Jarl Sandin, Göteborg 2018, stl 17,25 mm vikt 3,9 g.
ENSTENSRING, 14K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,45 ct, ca W/SI, stl 17,25 mm, vikt 1,7 g, skada invid rondisten.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, 9 briljantslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca W-Cr/VS, stl 18 mm, vikt 3,4 g, nedsliten fattning.