Avslutad | Klassiska – Lördag 23 april 2022
ALLIANSRING, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 0,56 ctv, ca TW/VS, stl 17,5 mm, vikt 3,1 g, gravyr.
HELALLIANSRING, 18K rodinerat guld, 41 briljantslipade diamanter 0,50 ctv, ca W/SI-P, stl 17 mm, vikt 2,7 g.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 1,00 ctv enl gravyr, ca TW-TCr/VS, stl 15,75 mm, vikt 3,7 g, en diamant med lien skada på bordet och en med skada på rondisten, mittsten ca 0,40 ct.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,37 ct, ca TW/VS, stl 14,75 mm, vikt 3,3 g, diamanten har kulettfasett och natural.
RING, 18K vitguld, briljantslipade och baguettslipade diamanter ca 0,88 ctv, ca TW-Cr/VS-SI, stl 19 mm, vikt 6,0 g, några diamanter med nagg.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,30 ct, ca TW/VS, stl 16,75 mm, vikt 3,6 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,36 ct, ca TW/VS, stl 16,25 mm, vikt 2,1 g.
TRESTENSRING, 18K vitguld, äldre briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv, ca TW-TCr/SI-P, stl 17 mm, vikt 2,3 g, en diamant med nagg på kuletten och en med skada.
H STRÖMDAHL, enstensring, Stjärnringen, 18K guld, briljantslipad diamant 0,14 ct enligt gravyr, ca TW/P, stl 17,25 mm, vikt 6,1 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, diameter 14 mm, huggies, vikt 4,8 g.
BROSCH, 18K guld, fluga, pärla, smaragd, rubiner, rosenslipade diamanter, Owen & Larsson, Stockholm 1952, längd 50 mm, vikt 5,6 g, 1 sten saknas, några stenar med skador, nålen är något skev.
COLLIER, 18K guld, vit korall, längd 60 cm, vikt 123,7 g, några koraller med sprickor.
SERVERINGSBESTICK, 2 delar, silver, delvis förgyllda, David Andersen, Norge, längd 28-29,5 cm, vikt 209,8 g.
SERVERINGSBESTICK, 4 delar, silver, Frankrike, omkring 1900, längd 16-19 cm, vikt 136,9 g, etui.
Smycken Lås
LÅS, 18K guld 8g, stjärna, för dobbar, pärlcollier, odlade sötvattenspärlor ca 13x15 mm, längd 40 cm.
BROSCH, 18K guld/vitguld, åttkantslipade diamanter, smaragder, safirer, höjd 57 mm, vikt 15,1 g, smaragder och safirer med skador.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, åttkantslipade diamanter ca 0,24 ctv, blå safirer, vikt 6,2 g, skruvlås, safirer med slitna fasettkanter.
SCHALINS, ring, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,62 ctv, ca TW/VS, stl 16,75 mm, vikt 5,5 g, gravyr.