Avslutad | Klassiska – Lördag 23 april 2022
CARMOSÉRING, 18K guld, smaragdslipad smaragd 1,76 ctv, 20 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca W/VS, stl 17,5 mm, vikt 6,7 g, smaragdem med nagg och inneslutningar som når ytan, porositet i guldet, fattningen är sned.
RING, 18K rodierat guld, smaragd ca 1,00 ct, 6 baguetteslipade diamanter ca 0,35 ctv, stl 16,75 mm, vikt 6 g, ca CR-Ca/SI-P, stl 16,25 mm, vikt 6 g.
RING, platina, briljantslipad diamant ca 1,11 ct, ca Cr(J)/SI1, 11 åttkantslipade diamanter ca 0,18 ctv, stl 19 mm, vikt 8,8 g, en dimant saknas.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,54 ct, ca TW/VS, Göteborg 1954, stl 18,25 mm, vikt 3 g, gravyr, slitna klor.
RING, 14K vitugld, behandlade rosa, gula och blå diamanter ca 0,63 ctv, åttkantslipade diamanter ca 0,45 ctv, 2000, stl 17,25 mm, vikt 7 g, enstaka diamanter med skador och nagg.
ARMBAND, 18K guld, krysopras, åttkantslipade diamanter ca 0,30 ctv, längd 18 cm, vikt 28,0 g.
RING, 18K guld, krysopras, åttkantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca W/VS, stl 17 mm, vikt 13,2 g, någon enstaka diamant är SI.
ARMBAND, 18K guld, briljantslipade diamanter 1,11 ctv, brun ton, längd 20 cm, vikt 23,5 g.
COLLIER, 18K vitguld, droppslipad akvamarin, 53 briljantslipade diamanter ca 0,53 ctv, ca TW/VS, längd 50 cm, vikt 7,7 g.
ENSTENSRING, 18K guld/platina, gammalslipad diamant ca 0,78 ct, ca TW(F)/SI2, stl 17 mm, vikt 2,4 g, stenen är infattad snett.
ARMRING, 14K vitguld, blå safirer ca 8,00 ctv, 37 briljantslipade diamanter ca 1,30 ctv, ca W-Cr/VS-P, öppningsbar, 6x5 cm, vikt 17,1 g, ett fåtal safirer och diamanter med nagg.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 1,05 ct, ca TCa(K)/P1, stl 18,25 mm, vikt 5,4 g, diamant med litet bord och hög krona.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, blå safirer ca 1,50 ctv, 8 briljantslipade diamanter ca 0,04 ctv, stift/clips vikt 7,7 g.
PÄRLCOLLIER, 12-radigt, ca 3 x 4 mm rosa sötvattenspärlor, längd ca 42 cm, lås i 18K guld, vikt 110 g, (varav guld ca 4,3 g).
HÄNGE, 18K vitguld, hjärta, 24 briljantslipade diamanter ca 0,48 ctv, ca TW/VS-SI, mått 15x20 mm, vikt 1,7 g.
BROSCH, 18K guld/silver, antikslipade diamanter ca 1,25 ctv, antik, ca 5,5x3,5 cm, vikt 12,1 g, en diamant saknas, diamanter med nagg och skador.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,56 ct, ca W-TCr(H-I)/VVS, stl 16,5 mm, vikt 3,2 g.