Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 21 april 2022
ARMRING, silver, bergskristall, J Waldemar, Skara 1969, innermått 63x57 mm, vikt 54,3 g.
RING, 18K guld, åttkantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca W-Cr/VS-SI, stl 17,5 mm, vikt 3,1 g.
HÄNGE, 18K guld, hjärta, åttkantslipade diamanter ca 0,17 ctv, mått 16x25 mm, vikt 2,3 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, hjärtan, åttkantslipade diamanter ca 0,15 ctv, stift, vikt 1,7 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,20 ct, ca TW/P, stl 18,5+ mm, vikt 3,6 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,08 ctv, ca W-Cr/VS, stift, vikt 1,9 g.
ETT ENSTENSÖRHÄNGE, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,14 ct ca W/P, vikt 0,4 g, stift.
PÄRLCOLLIER, odlade doserade pärlor ca 4-7,5 mm, kulor i lapis lazuli, längd 44 cm, lås i silver med paste, vikt 15,9 g, ej knutet, säkerhetskedja.
RING, 18K vitguld, safirer ca 1,38 ctv, baguettslipad diamant enligt gravyr 0,28 ct ca TW/VS, stl 16,5 mm, Kaplans Safir, 1984, vikt 3,5 g, gravyr.
KEDJA, sterlingsilver, fasetterad ankarlänk, bredd 1,9 mm, längd 45 cm, vikt 5,6 g.
KEDJA, sterlingsilver, fasetterad ankarlänk, bredd 1,9 mm, längd 50 cm, vikt 6,1 g.
CLAES GIERTTA, dekoration, silver / koppar, växter i vas, höjd 57 mm, vikt 16,1 g, signerad, saknar kontrollstämplar. (d)