Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 21 april 2022
TRANCHERBESTICK, Svensk Spets, silver, stål, GAB, Stockholm 1922, längd 27,5-37,5 cm, vikt 303,4 g, etui, etui trasigt.
EFVA ATTLING, collier, Homo Sapiens, sterlingsilver, svart läderrem, längd 60 cm, vikt 7,4 g.
EFVA ATTLING, hänge med kedja, Breathe & Exhale, sterlingsilver, längd 42 cm, vikt 10,0 g, originaletui.
ETT ÖRHÄNGE, 18K vitguld, 9 prinsesslipade diamanter ca 0,25 ctv ca W-Cr/VS, diam 18 mm, vikt 2,4 g, huggie.
Smyckestillbehör Smyckeskrin
PALMGRENS, smyckesskrin, brunt läder, 28x20 cm, visst slitage, lås med bucklor, nyckel saknas.
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor, off round, längd 85 cm, lås i 18K guld, odlade pärlor och turkoser.
RING, 18K guld/vitguld, 5 safirer, 14 briljant- och åttkantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca W(H)/VS-SI, stl 18,5 mm, vikt 6,1 g, safirer med nagg.
STIGBERT, ring, 18K guld, ametist, Engelbert, Stockholm 1966, signerad, stl 19 mm, vikt 5,8 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,15 ct enl gravyr, ca W/VS, stl 17 mm, vikt 2,0 g.